Nisu samo prehlada i alergija krive za curenje nosa, postoji čitav niz faktora poput hrane ili polipa na sinusima.
Prehlada, gripa i kovid najčešći su uzroci curenja nosa, posebno u hladnijem delu godine. Tu je takođe i alergija na polen koja se aktivira tokom proleća i leta, ali i druge vrste alergija, kao što su osetljivost na krzno ljubimaca ili prašinu i spore plesni. Osim ovih očiglednih uzročnika curenja nosa, postoje i neki manje poznati, prenosi VeryWell Health.
U nastavku saznajte koji su potencijalni uzroci curenja nosa i kada je vreme da zbog kapljica u nosu posetite lekara.
Hladan vazduh
Boravak na otvorenom tokom jesenjih i zimskih meseci može u trenutku uzrokovati curenje nosa, a glavni krivac je hladan i suv vazduh. Hladan vazduh isušuje sluznicu nosa što izaziva reakciju imunog i nervnog sistema te počinje da se proizvodi sluz koja bi trebalo da vrati vlažnost. Osim što vlaži nos, tera vas da stalno brišete nos maramicom. Curenje nosa izazvano hladnim vazduhom možete sprečiti tako što ćete staviti šal ili masku preko nosa.
Hrana, posebno ljuta
Nije novost da nos curi nakon što pojedete ljute papričice ili biber, ali manje je poznato da se to može dogoditi i kada jedete druge vrste hrane.
Namirnice poput belog luka, đumbira, vasabija i kari-ja su okidači za reakciju sličnu alergijskoj, a nekima će i druge vrste namirnica, koje nisu ljute ni ljute, pokrenuti isti odgovor. Naučnici još nisu sigurni zašto se to događa, ali pretpostavljaju da se radi o iritaciji, odnosno podražaju određenih živaca.
Hormoni
Hormoni imaju direktan uticaj na membrane respiratornih puteva i mogu stimulisati žlezde koje luče sluz, a među njima su hormoni štitne žlezde, hormoni rasta i ženski polni hormoni. Simptomi koje često vidimo kod alergijske reakcije prate povećan nivo estrogena u krvi, pa se tako curenje nosa najčešće javlja u sredini ciklusa. Slično se događa i tokom trudnoće.
Lekovi
Određeni aktivni sastojci uzrokuju takozvani rinitis izazvan lekovima. Svaki od njih ima različit mehanizam delovanja, ali posledica je ista - curenje nosa. U tu grupu spadaju lekovi koji leče bol, upalu, visok krvni pritisak, kardiovaskularne bolesti, uvećanu prostatu, erektilnu disfunkciju i probleme sa mentalnim zdravljem poput depresije. Korišćenje kontraceptivnih pilula ima isti efekat.
Fizička aktivnost
Vežbe kao što su trčanje, aerobik pa čak i seksualni odnos mogu izazvati curenje nosa. Povećan protok krvi u nosu tokom fizičke aktivnosti izaziva curenje kapljica iz nosa.
Istraživanja pokazuju da sportisti pate od rinitisa izazvanog vežbanjem više nego ostali, a 40 % ispitanih sportista navodi da to utiče na njihove performanse.
Hronična upala sinusa
Sinusi su odgovorni za stvaranje sluzi koja otiče iz nosnih prolaza u nos. Sluz ispira bakterije i čestice iz nosnih prolaza u stražnji deo grla gde se na kraju proguta, što sprečava bakterije da ostanu u nosu i izazovu infekciju. Kada su ti putevi blokirani, bakterije ostaju unutra i mogu dovesti do pojave sinusitisa (infekcije sinusa). Kada traje 12 nedelja ili duže, naziva se hronični sinusitis. Ozbiljniji oblici sinusitisa zahtevaju lečenje antibioticima, a simptome možete ublažiti kapima za nos, toplim oblozima na čelu i inhalacijama.
Polipi na sinusima
Na sinusima se mogu pojaviti male i mekane izrasline zvane polipi koje otežavaju disanje. Česti su kod osoba koje pate od astme, alergija i onih sa hroničnim sinusitisom. Osim curenja nosa, javljaju se i simptomi poput pritiska u glavi, gubitka čula ukusa i mirisa, glavobolje, a osobe počinju više da dišu na usta nego na nos.
Devijacija septuma
Septum je naziv za hrskavicu i kost koja prolazi sredinom nosa, odnosno između nosnica. Stanje u koje se septum naginje na jednu stranu i odstupa od sredine naziva se devijacija septuma.
Ovo stanje uzrokuje pojačano curenje nosa, ali i druge simptome kao što su teško disanje kroz jednu ili obe nosnice, česte upale sinusa, glasno disanje i disanje na usta tokom spavanja. Neki se rađaju sa iskrivljenim septumom, dok se drugima iskrivi usled povrede, a lako se može ispraviti operacijom.
Curenje likvora
Posebna bezbojna tekućina koja okružuje kičmenu moždinu i mozak naziva se cerebrospinalni likvor, ponekad samo likvor. Kada dođe do oštećenja u membrani koja ga drži na mestu, može doći do curenja likvora kroz nos ili uši. Ovo je stanje ekstremno retko, ali se može dogoditi nakon povrede, operacije ili ponekad samo od sebe, bez očiglednog uzročnika. Curenje likvora prati i glavobolja koja se pojačava u stojećem položaju, a smanjuje u ležećem.
Čarg-Štrausov sindrom
Radi se o sindromu koji je vrlo redak i uzrokuje upalu u stanicama tkiva ili krvi. Može zahvatiti pluća, sinuse, nos, srce, bubrege, kožu, creva, zglobove i živce.
Ređe utiče na mozak, a osim što izaziva curenje nosa, izaziva i teško disanje, bol u prsima i stomaku, krvavu stolicu, osip i bolove u mišićima i zglobovima. Leči se protuupalnim lekovima.
Kada posetiti lekara?
Curenje nosa u većini slučajeva nije znak teške bolesti i trebalo bi da prestane unutar nekoliko dana ili ako uklonimo uzrok poput hrane i hladnog vazduha. Kronično curenje nosa bez jasnog uzročnika moglo bi zahtevati lekarsku intervenciju, a svakako se obratite lekaru ako:
- Curenje nosa traje više od 10 dana
- Imate visoku temperaturu
- Iz nosa počne da curi žuti ili zeleni iscedak
- Osećate pritisak i bol u području sinusa
- Osećate čudan miris u nosu
Lekar će najbolje proceniti koji je uzrok curenja nosa i prepisati potrebnu terapiju. Svakako je dobro zapamtiti kada je curenje počelo i šta ste radili u tom periodu kako biste dobili što precizniju dijagnozu.
Bonus video: