U vama 300 stepeni, ali drhtite: Evo zašto nam je hladno kada imamo povišenu temperaturu, telo ima jednu važnu poruku

Vesti 30.11.2024 19:00 0

Dužina groznice može varirati, u zavisnosti od uzroka...

prehlada

Shutterstock

Sigurno ste barem jednom u životu drhtali od hladnoće kada ste imali groznicu (povišenu telesnu temperaturu) i možda ste pomislili da nešto nije u redu. Međutim, to je dobar znak da vaše telo bori protiv infekcije.

Većina virusa i bakterija teško preživljava kada je temperatura vašeg tela veća od normalne (37 °C). Povećanje od samo jednog ili dva stepena može zaustaviti mnoge štetne mikroorganizme da napadnu vaš imunološki sistem.

Shutterstock/Andrii Medvediuk

Shutterstock/Andrii Medvediuk

 

Stoga visoka temperatura ili groznica (vrućica) i nije loša stvar, već je korisna za odbranu od štetnih mikroorganizama i zaustavljanje njihovog razmnožavanja.

Zašto vam je hladno kada imate povišenu telesnu temperaturu?

Radi se o normalnom fiziološkom odgovoru. Čim vaš mozak prebaci unutrašnji termostat na višu temperaturu kako bi se borio protiv infekcije, ostatak vašeg tela će generisati toplinu kako bi postigao tu višu temperaturu. U tom trenutku ste zapravo ispod svoje nove idealne temperature, pa vam je hladno zbog čega ćete drhtati i telo će vam se tresti. „Dok vaše telo generiše toplinu kako bi postiglo veću temperaturu, vaši mišići će kontrahirati“, objašnjava za Everyday Health specijalista primarne zdravstvene zaštite Nejt Favini.

Koliko dugo traje groznica?

Dužina groznice može varirati, u zavisnosti od uzroka. „U nekim slučajevima sa blagim virusnim oboljenjem, groznica može trajati jedan dan ili može trajati nedeljama do mesecima ako je reč o sistemskim infekcijama“, kaže Ameš Adalja, viši naučnik u Centru za zdravstvenu sigurnost Johns Hopkins. Na osnovu znakova i simptoma bolesti, možete otkriti koji je uzrok vaše groznice. Prehlada i grip, bronhitis, upala pluća, upala slepog creva, gastroenteritis, mononukleoza, infekcije uha, infekcije sinusa i infekcije mokraćnog sistema mogu izazvati groznicu.

sepsa

Shutterstock

 

Groznica je inače izazvana virusnim ili bakterijskim infekcijama, ali postoje i druga stanja koja mogu povisiti temperaturu vašeg tela, poput određenih upalnih poremećaja kao što su lupus, reumatoidni artritis, Kronova bolest, rak i krvni ugrušci (duboka venska tromboza). Čak i određeni lekovi, poput penicilina, sulfonamida i antipsihotika, mogu izazvati groznicu, kao i neke ilegalne droge poput kokaina.

Šta da uradite kada imate zimicu i groznicu?

Prema klinici Mayo, zimica i groznica kod odraslih nestaju unutar nekoliko dana. Ako vam je temperatura blago povišena, između 37,8 °C i 38,9 °C, i nemate drugih zabrinjavajućih simptoma, najbolje je da jednostavno odmarate i pijete puno tečnosti kako ne biste dehidrirali.

žena

Shutterstock

 

Međutim, iako imate zimicu, odeća i pokrivači koje koristite trebalo bi da budu lagani kako biste sprečili pregrevanje jer je unutrašnjost vašeg tela vrlo vruća.

Kada treba da posetite lekara?

Ako je vaša temperatura 39 °C ili viša, trebate potražiti pomoć lekara, a posebno ako:

  • Imate ozbiljno zdravstveno stanje koje bi umerenu temperaturu moglo učiniti opasnijom, poput srčanih ili plućnih oboljenja.
     
  • Groznica traje više od 24 do 48 sati.

Odmah potražite lekarsku pomoć ako bilo šta neobično ili alarmantno prati temperaturu i zimicu, poput bilo kojeg od ovih simptoma:

  • Promena mentalnih funkcija, kao što je zbunjenost
     
  • Glavobolja, ukočen vrat ili oboje
     
  • Ravne, male, ljubičasto-crvene mrlje na koži koje ukazuju na krvarenje ispod kože
     
  • Niski krvni pritisak
     
  • Ubrzan rad srca ili ubrzano disanje
     
  • Kratkoća daha

Nedavno putovanje u područje gde je uobičajena ozbiljna zarazna bolest poput malarije
Nedavno uzimanje lekova koji suzbijaju imunološki sistem (imunosupresivi).

Ako je potrebno, koje lekove treba da uzimate?

Budući da groznica pomaže telu da se bori protiv infekcija i umerena groznica sama po sebi nije opasna, zdrave, odrasle osobe treba da puste da groznica prođe sama od sebe. Ipak, ako osećate nelagodnost, razmislite o uzimanju lekova za snižavanje temperature poput paracetamola ili nesteroidnih protivupalnih lekova kao što su aspirin, ibuprofen ili naproksen. Za pravilno korišćenje lekova, pratite uputstva koja dolaze u pakovanju.

Takođe budite oprezni da ne uzimate više od jednog leka koji sadrži paracetamol, koji je uobičajeni sastojak mnogih lekova koji se izdaju bez recepta, uključujući lekove protiv kašlja i prehlade. Paracetamol može ozbiljno oštetiti jetru ako ga uzmete previše. 

 

 

Bonus video:

 

@najzena.rs Dobro pogledajte svoju mamu i znaćete kakva budućnost vas čeka #najžena #žena #viralvideos #viral #virvideo #fyp #foryoupage ♬ original sound - Najzena.rs

 

Komentari (0)
Loading