Vi sami imate veliki uticaj na to kako se osećate dok starite jer možete uticati na ceo organizam. Ne samo na vašem srcu, već i na vašim očima i koži i kostima
Kada naučite kako da starite zdravo, možete bezbrižno uživati u sopstvenom telu i ove promene vas neće toliko iznenaditi. Proverite šta se i kako menja sa godinama, kako biste imali kvalitetniji život.
Vaše srce radi jače
Problem:
Kako starite, krvni sudovi postaju rigidniji, tako da srce mora više da radi da bi pumpalo krv. To može dovesti do visokog krvnog pritiska i drugih srčanih problema.
Rešenje:
Ostanite aktivni - hodajte, trčite, plivajte. Čak i mala umerena aktivnost svakog dana može vam pomoći da održite zdravu težinu i snizite krvni pritisak.
Jedite puno voća, povrća i integralnih žitarica kako biste održali zdravlje srca. Kontrolišite stres. Dovoljno spavajte — 7 do 8 sati sna svake noći može pomoći u popravljanju vašeg srca i krvnih sudova.
Vaša koža se menja
Problem:
Možda ćete primetiti da vam je koža suša i manje elastična nego ranije. To se dešava zato što koža proizvodi manje prirodnih ulja kako starite. Takođe se manje znojite i gubite deo masnog tkiva ispod kože, što može učiniti da izgleda tanje.
Takođe možete primetiti bore, staračke pege ili izrasline na koži.
Rešenje:
Vruća voda isušuje kožu, pa se istuširajte ili okupajte u mlakoj vodi. Nosite kremu za sunčanje i zaštitnu odeću kada ste napolju. Redovno proveravajte kožu i obavestite svog lekara ako primetite bilo kakve promene, kao što su nove mladeži.
Ako pušite, ovo je još jedan dobar razlog da prestanete jer pušenje izaziva bore.
Slabije vidite i čujete
Problem:
Možda ćete primetiti da vam je teže da se fokusirate na objekte izbliza. Naočare za čitanje će pomoći. Takođe možete primetiti više odsjaja ili poteškoće u prilagođavanju promenama svetlosti.
Što se tiče sluha, možda će vam biti teže da pratite razgovore u bučnim prostorijama ili da čujete visoke tonove.
Rešenje:
Redovno proveravajte svoj vid i sluh. Nosite naočare za sunce da zaštitite oči na otvorenom. Koristite čepove za uši da biste se zaštitili od glasnih zvukova.
Vaši zubi i desni se menjaju
Problem:
Možda ćete primetiti da vam se desni povlače iz zuba. Neki lekovi mogu izazvati suva usta, što povećava rizik od karijesa i infekcija.
Rešenje:
Perite zube dva puta dnevno i koncem jednom dnevno da biste uklonili hranu i plak između zuba. To je najbolji način za sprečavanje bolesti desni i gubitka zuba. Takođe, redovno posećujte stomatologa.
Kosti postaju krhkije
Problem:
Već u četrdesetim i pedesetim godinama vaše kosti počinju da slabe. Oni postaju manje gusti i krhkiji, što povećava rizik od preloma.
Takođe možete primetiti da ste niži nego ranije, jer diskovi u kičmi mogu postati tanji. Vaši zglobovi mogu postati tvrđi, a hrskavica i tečnost koja ih podmazuje mogu se smanjiti ili istrošiti. Kako se tkiva između zglobova raspadaju, možete razviti artritis.
Rešenje:
Uzmite dovoljno kalcijuma i vitamina D. Dobri izvori kalcijuma su mlečni proizvodi, bademi i povrće poput brokolija i kelja. Vaš lekar može takođe preporučiti suplemente kalcijuma.
Vitamin D je ključan za zdravlje kostiju jer pomaže telu da apsorbuje kalcijum. Možete ga dobiti od sunčeve svetlosti ili hrane kao što su tunjevina, sardine, žumanca i obogaćeni proizvodi poput mleka i žitarica. Pitajte svog doktora da li su vam potrebni dodaci vitamina D.
Problemi sa bešikom i crevima
Problem:
Možda će vam biti teže da kontrolišete svoju bešiku, što se naziva „urinarna inkontinencija“. Pogađa oko 10% ljudi starijih od 65 godina. Kod žena faktor može biti menopauza, dok kod muškaraca problem može biti uvećana prostata.
Takođe možete primetiti da niste tako redovni kao nekada. Neki lekovi i stanja, kao što je dijabetes, mogu usporiti rad creva. Ako morate često da idete u toalet, obratite se lekaru. Većina simptoma se može kontrolisati ili izlečiti.
Rešenje:
Izbegavajte kofein, alkohol, gazirana pića i kiselu hranu jer mogu pogoršati stanje.
Da biste ojačali mišiće karlice, isprobajte Kegelove vežbe. Stisnite mišiće kao da držite mokraću, zadržite pet sekundi, a zatim se opustite pet sekundi. Uradite ovo nekoliko puta dnevno.
Da biste izbegli zatvor, jedite hranu bogatu vlaknima kao što su voće, povrće i integralne žitarice. Pijte puno vode i pokušajte da vežbate svakodnevno jer to može pomoći varenju.
Krećete se teže i održavate snagu
Problem:
Kako starimo, gubimo mišićnu masu, što može dovesti do slabosti i smanjene aktivnosti.
Rešenje:
Probajte ovo: svakodnevno se bavite umerenom fizičkom aktivnošću, kao što je brzo hodanje ili podizanje malih tegova. Ovo će vam pomoći da ojačate mišiće. Razgovarajte sa svojim doktorom o tome koliko je vežbanja prava za vas.
Jedite puno voća, povrća i nemasnih proteina poput ribe i piletine. Izbegavajte šećer i hranu bogatu zasićenim mastima i jedite manje obroke jer vam možda neće trebati toliko kalorija kao ranije.
Vaš intimni život se menja
Problem:
Tokom menopauze, vaginalno tkivo kod žena postaje suvo, tanje i manje elastično, što može učiniti seks manje prijatnim. Grudi gube tkivo i masnoću, pa mogu izgledati manje i manje čvrste.
Kod muškaraca, teškoće u dobijanju ili održavanju erekcije mogu se javiti sa godinama, što može biti povezano sa drugim medicinskim stanjima ili neželjenim efektima lečenja.
Rešenje:
Razgovarajte sa svojim lekarom, on može da vam prepiše lekove za ublažavanje fizičkih simptoma ili povećanje vaše intimne želje.
Ne možemo da vratimo vreme unazad, ali uz pažnju, brigu i pametne odluke o načinu života možemo maksimalno iskoristiti svoja tela kako starimo, piše WebMD.
Bonus video: