Nova studija tvrdi da bi toksini iz žaba mogli poslužiti kao pomoćni tretman za različita mentalna stanja.
Studija je sprovedena na vrsti žaba žaba pod nazivom ,,Colorado River toad", koja je stekla popularnost zbog svojih halucinogenih toksina.
Evo šta treba da znate:
Toksin ima uticaj na anksioznost i depresiju
Studija, objavljena ove nedelje u časopisu Nature i koju su sproveli bolnica Mount Sinai i Univerzitet Kolumbija, otkrila je da modifikovani deo toksina žabe ima pozitivan uticaj na anksioznost i depresiju kod miševa.
„Zaintrigirali su nas brojni izveštaji o moćnim, jedinstvenim iskustvima koja menjaju život povezanim sa njegovom ritualnom ili eksperimentalnom kliničkom upotrebom, što nas je navelo da se zapitamo o njegovom terapeutskom potencijalu i osnovnim mehanizmima“, rekao je David Lankri, jedan od koautora studije. do Gizmoda.
Šta istraživači rade sa toksinom?
Ova žaba izlučuje toksin kada se uplaši i tako obeshrabruje predatore. Toksin je identifikovan kao 5-MeO-DMT. Istraživači su uzeli toksin i modifikovali ga, stvarajući novo jedinjenje pod nazivom 4-F,5-MeO-PirT. Ovo je predstavljeno miševima, u interakciji sa njihovim mozgovima i stvarajući antidepresivni i anti-anksiozni efekat bez halucinacija po kojima je poznat toksin žabe .
Šta ovo znači?
Iako je razvoj uzbudljiv za lečenje stanja koja mogu ozbiljno da naruše život i mentalno zdravlje ljudi iz celog sveta, istraživanja su još uvek u početnim fazama.
„Nadamo se da bi neko mogao da iskoristi nalaze naše studije da pomogne u dizajniranju novih antidepresiva za ljude, ali to je svakako dalek put“, rekla je Odri Voren, jedna od koautora studije za New Scientist.
Bonus video: