U zadnjoj deceniji letnje temperature su osetno porasle, zbog čega je u Evropi zabeležen i porast smrtnosti povezan s velikim vrućinama - a procenjuje se da će zdravstveni rizici uzrokovani valovima vrućine još rasti.
- Oko 60 odsto našeg tela je voda koju pomalo gubimo znojenjem, čak i disanjem, a ako je ne nadoknadimo, nastupa dehidratacija - objasnio je dr. David Dela-Giustina, profesor sa Jejla.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti
Uz žeđ su, kaže on, najuočljiviji simptomi suva usta, mučnina, vrtoglavica i glavobolja, a kod nedostatka tečnosti mokraća menja boju i postaje tamnija.
Kako brzo to tako brzo dehidriramo?
Najizloženiji dehidraciji su oni koji se bave raznim aktivnostima na otvorenom, a prema Dela-Giustini, oni mogu dehidrirati za 30 minuta.
- U sat do dva čovek može izgubiti litru do dve vode, a za dehidraciju je dovoljno i manje, pa ona može nastupiti već nakon 30 minuta - kaže Dla-Giustini i napominje da su riziku najizloženija mala deca, ali i stariji ljudi kojima se telo teže hladi i koji često piju i razne lekove.
Pročitaj više
Stručnjaci kažu da ukoliko spavate duže od OVE PREPORUKE možete da poremetite metabolizam
Naučnici sastavili revolucionarni PLAN ishrane: USPORAVA STARENJE za tri godine
Kada kuvamo TURSKU KAFU baš svi pravimo OVU GREŠKU koja nas može KOŠTATI ZDRAVLJA!
Kako se zaštititi
- Nemojte izlaziti napolje po velikim vrućinama i pijte dosta vode, svakih sat vremena - kaže Dela-Giustina.
Po njemu se potrebe za tečošću razlikuje od osobe do osobe, ali napominje da je univerzalni signal boja mokraće.
- Kad osetimo žeđ, već smo izgubili od jedan do dva odsto telesne tečnosti - rekao je lekar za "Huff Post".
Ako primetite neki od znakova dehidracije; tamniju mokraću, mučninu ili vrtoglavicu; on savetuje da se premestite negde gde je veći protok vazduha, a vrlo je važno i da odmah popijete malo tečnosti, nakon čega je pijete svakih 15 minuta.
Inače, u takvim situacijama obična voda nije najbolji izbor jer je zbog gubitka elektrolita potrebno nadoknaditi šećer i natrij.
- Ako se rehidrirate isključivo vodom i ne nadoknađujete elektrolite, zapravo sebi ne pomažete - kaže lekar i objašnjava da su za dehidraciju najbolji izbor energetski napitci - ili pola kašike soli i šest kašika šećera u litri vode.
