Zdrava večera rutina je koju bi svako ko vodi računa o svom zdravlju, telu i duhu trebalo da uvede u svoj život i plan ishrane. Koliko ste se samo puta zapitali "Šta jesti za večeru i kako uopšte izgleda zdrava večera"?
Potpuno razumljiva nedoumica.
Zdrava večera, koja zasiti, a pritom je i ukusna, deluje kao ideal koji je nemoguće dostići, za šta su odgovorni brojni članci koji nas upozoravaju da ne treba jesti kasno, a ni puno, kao i na to da pažljivo treba birati namirnice koje ćemo uneti za večeru.
Sledi dobro poznat scenario.
Dolazite kod kuće sa posla, pojedete par zalogaja zdrave namirnice čiji ukus ni ne volite, a zatim ostatak večeri provedete pokušavajući da ignorišete glad. U nekom trenutku, najčešće u “pola noći”, polako koračate ka frižideru i iz njega vadite sve što je oličje “nezdravog”. Jedete brzinom svetlosti i odlazite na spavanje sa ogromnim osećajem griže savesti.
Ujutru se budite umorni, često i naduti, a loše varenje i višak kilograma, ponavljanjem ove rutine postaju standardan deo vašeg života.
Vreme je za promenu loših navika!
Informisanost o tome šta jesti za večeru i kako izgleda zdrava večera, kao i recepti za večeru koja će biti zdrava, predstavljaju odličan put do zdravog večernjeg obroka kao uobičajenog dela svakodnevice, ali ravnoteže čitavog organizma.
Značaj večere i zašto je važna za organizam
Ukoliko se pitate da li bi uopšte trebalo da jedete večeru – da, večera treba da se konzumira svakog dana, bilo da želite da unapredite zdravlje ili uz to imate i cilj da skinete višak kilograma, i to ni jedan nutricionista neće poreći.
Zdrava ishrana podrazumeva užine i tri standardna obroka, a večera bi trebalo da bude poslednji obrok u danu i gastronomski finiš svakodnevice.
S obzirom na to da je večera poslednji obrok i da treba da organizam drži sitim barem još 10 sati – važno je da bude puna korisnih nutrijenata. S druge strane, pošto nakon večere sledi spavanje, a za ovo vreme organizam ne troši kalorije kao što to čini preko dana – večera ne bi smela da bude jaka, masna, a ni nezdrava.
Značaj koji zdrava večera ima za zdravlje i balans čitavog organizma ogleda se i u kvalitetu sna. Istraživanja su potvrdila da to što jedemo pred odlazak na spavanje umnogome utiče na to kako spavamo. Kvalitetan san snabdeva nas energijom, a nemiran san i insomnija mogu biti okidač za brojne zdravstvene probleme.
Nezdava večera tako predstavlja sinonim za loš san, višak kilograma i loše varenje, ali kakva bi onda trebalo da bude zdrava večera kako bi zadovoljila potrebu organizma za hranom, obezbedila miran san, ali i zadržala adut “zdrave”?
Zdrava večera – nutrijenti koje treba da sadrži
Ukoliko želite da počnete zdravo da večerate, neophodno je da znate koji nutrijenti se preporučuju za unos u ovom delu dana.
Evo šta bi trebalo da sadrži zdrava večera:
- Proteine
- Složene ugljene hidrate
- Vitamine i minerale
- Zdrave masti
Osim toga, ona svakako podrazumeva i unos probiotika koji blagotvorno deluju na crevnu floru i digestivni trakt, pa tako i na balans i zdravlje čitavog organizma.
Priprema kompletnog obroka tokom dana zahteva određeno vreme, a kako nismo uvek u prilici da spremamo, tražimo što laganije i kraće recepte. Ako ne znate šta da spremite za večeru, ovaj recept je odličan za vas.
Nutricionisti se slažu da bi poslednji obrok u toku dana trebalo da bude lagan i pun hranljivih materija, a ovaj recept je upravo takav.
Glavni sastojak su čia semenke koje su za ljudski organizam veoma zdrave. Bogate su omega – 3 i omega – 6 masnim kiselinama, vlaknima, antioksidansima, proteinima, ali i manganom, magnezijumom, fosforom i kalcijumom.
Sastojci:
- 4 kašike čia semenki
- 2 banane
- 250 ml vode
- 250 ml mleka
- kašika meda
- malo cimeta
Priprema:
Banane izgnječite, pa pomešajte sa svim sastojcima. Ostavite u frižideru sat vremena. Čije semenke će učiniti svoje i zgusnuti ovaj puding.
Recept za palentu koja smanjuje holesterol i skida kilograme
Druga po redu najzdravija večera je palenta na seoski način.Ovako pripremljena palenta ima neverovatan efekat na organizam.
Palenta snižava holesterol zbog dobrih masti koje sadrži, ali sadrži i dobra vlakna i složene ugljene hidrate, zbog čega će sprečiti pojavu viška kilograma.
Kako pravilno pripremiti palentu?
Sipajte 3,5 šolje vode u šerpu.
Zatim dodajte malo ulja i prstohvat soli.
Kada provri, smanjite temperaturu na minimum i uz stalno mešanje sipajte jednu šoljicu kukuruzne palente.
Prilikom mešanja preporučuje se upotreba drvene kašike, zbog same oksidacije, do koje može doći pri upotrebi metalne kašike. Takođe, nećete pogrešiti ako u palentu dodate svoje omiljene semenke, začine ili povrće. Prijatno!