Ne dešava se da nam sva vodi provri samo kada smo pospani dok željno čekamo taj prvi gutljaj spasonosnog napitaka za razbuđivanje. Često nam se to dogodi i kad se zapričamo sa prijateljivom koja nam je tek došla u kuću i počela da teatralno prepričava neku svoju avanturu. I dok smo trepnuli, voda u džezvi se troduplo smanjila!
I šta onda uglavnom radimo?
Zapravo u najvećem broju slučajeva samo dospemo novu vodu uostatak proključale i zakuvamo kafu.
Samo, to je veliko NE, sudeći prema nutricionistima,
Prema rečima stručnjaka ova navika nije dobra po naše zdravlje i trebalo bi je definitivno promenimo.
Kako kažu stručnjaci, duplim kuvanjem vode povećava arsen, nitriti i fluor, a čak i zdravi minerali postaju izuzetno štetni.
Prema istraživanjima da je upravo ovakva voda prilično toksična jer sadrži veliku količinu arsena i može zaista da dovede i do trovanja,
Nešto manji ali svejedno nezanemarivi problemi koji se mogu javiti dijabetes, problemi sa organima za varenje i sa kardiovaskularnim organima.
U čemu je zapravo stvar?
Kada voda predugo vri, odnosno kada je dugo izložena vrlo visokoj temperaturi, voda sadrži veliku količinu nitrita koji se pretvaraju u nitrozamine koji su u stvari kancerogeni.
Kako da rešimo ovaj problem?
Pa, vrlo lako, tako što nećemo biti lenji, već ćemo da prospremo preostalu vodu iz džezve, napunimo je novom svežom, stavimo na ringlu i ovog puta malo pažljivije motrimo na džezvu i vreme da zakuvamo kaficu!
Марко
30.01.2022 18:23ваљда домаћа кафа.
Kalesu
30.01.2022 19:25"... povećava arsen, nitriti i fluor,... " - Nije mi jasno kako se može "povećavati" količina neke materije samim zagrevanjem vode, ako se ta materija ne dodaje u vodu???? Nešto tu jako škripi, stručnjaci! Zakon o održanju materije (hemija i fizika, osnovna škola) vam ne ide u prilog.