Nakon što sunce izađe i vaš alarm zazvoni, često se čini da jutro proleti. Ako je to slučaj i kod vas, možda je vreme da uvedete efikasnu jutarnju rutinu. Imati nekoliko aktivnosti koje redovno obavljate svakog jutra može postaviti ton za ceo dan i pomoći vam da poboljšate svoju ukupnu produktivnost.
Najvažnije što treba uzeti u obzir prilikom kreiranja jutarnje rutine jeste da odaberete stvari koje možete raditi naviknuto, kao deo svakodnevnice. Da bismo vam u tome pomogli, predložićemo vam jednostavne promene koje ne samo da će poboljšati vaše jutro, već će povećati vašu produktivnost tokom celog dana.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike
Počnite noć unapred

Shutterstock
Jedan od najboljih načina da poboljšate produktivnost jeste da započnete jutarnju rutinu još veče pre, kaže Donа Makdžordž, stručnjak za produktivnost i autorka knjige Sastanak od 25 minuta. Pre odlaska na spavanje, odvojite vreme da pripremite odeću za sledeći dan, isplanirate obroke i pregledate svoj raspored. Ove jednostavne aktivnosti, ako ih obavite uveče umesto ujutru, olakšaće vam jutro i smanjiti osećaj žurbe čim se probudite, navodi sajt Martha Stewart.
Pokrenite telo

Shutterstock
Fizička aktivnost rano ujutru može pomoći u povećanju nivoa energije jer poboljšava cirkulaciju krvi i dovodi više kiseonika do mišića i mozga, kaže Mia Sin, magistrirala nutricionizam i registrovani dijetetičar, autorka knjige ,,Mostly Plant-Based". „Ovaj nalet energije može vam pomoći da se osećate budnije i spremnije, što olakšava izvršavanje dnevnih zadataka“, dodaje ona. Pored buđenja tela i uma, vežbanje poboljšava kognitivne funkcije i podstiče lučenje endorfina – prirodnih podizača raspoloženja. „Početak dana vežbom može vas dovesti u pozitivnije i fokusiranije stanje uma, čime se smanjuje stres i anksioznost koji mogu ometati vašu produktivnost“, kaže Sin.
Pojedite hranljiv doručak

Shutterstock
Započinjanje dana doručkom bogatim proteinima i uravnoteženim hranljivim materijama postavlja osnovu za ostatak dana, kaže Šeri Šen, registrovani dijetetičar i savetnik za ishranu. „Uravnotežen doručak sa odgovarajućim udelom proteina, zdravih masti i složenih ugljenih hidrata obezbeđuje telu ključne nutrijente, stabilizuje nivo šećera u krvi, poboljšava koncentraciju i održava energiju tokom dana, čime doprinosi boljem zdravlju i produktivnosti“, objašnjava ona.
Započnite sa mentalno zahtevnim zadacima

Shutterstock
Neke aktivnosti je najbolje obaviti ujutru, dok su druge pogodnije za poslepodnevne sate. Mnogi ljudi su najmentalno budniji ujutru, do podneva, kaže MekDžordž. „Zadaci koji zahtevaju intenzivno razmišljanje ili mentalnu snagu najbolje se obavljaju ujutru, dok je popodne pogodnije za fizičke aktivnosti ili one koje radimo rutinski, bez mnogo razmišljanja.“
Napišite listu obaveza

Shutterstock
Ujutru vam često kroz misli prolazi sve što tog dana treba da obavite. Da biste to organizovali, napravite listu zadataka. „Kreiranje liste obaveza omogućava vam da jasno vidite šta sve treba da uradite, i kojim redosledom,“ kaže Kristal Koner, lajf kouč i autorka podkasta Kako biti opasna žena. „Rad na listi – zadatak po zadatak, uz pauze između – može vam pružiti osećaj veće kontrole i produktivnosti tokom dana.“
Namestite krevet

Shutterstock
Nameštanje kreveta je jednostavna navika koja može uticati na ton celog dana. „Način na koji održavamo svoje prostore – sobu, radni sto, kancelariju – odražava kako se osećamo iznutra,“ kaže Koner. „Nameštanje kreveta ujutru je dobar početak za raščišćavanje prostora i uma. Takođe, smanjuje se i iskušenje da se vratite u krevet na kratko dremanje.“
Vežbajte svesnost

Shutterstock
Vežbanje svesnosti – namerno usmeravanje pažnje na misli i postupke – ujutru može pomoći da razbistrite i organizujete um pre nego što dan počne. „Kada nas preplave misli o beskonačnoj listi obaveza, može doći do zamora od donošenja odluka“, objašnjava Koner. „Započinjanje dana uz redovnu praksu svesnosti donosi strukturu.“
Pišite dnevnik

Shutterstock
Ako vam je teško da razbistrite misli ujutru, razmislite o pisanju dnevnika. „Pisanje dnevnika može vam pomoći da oslobodite mentalni prostor i svesno odlučite kakav dan želite da imate“, kaže Koner. Postoji više pristupa – možete voditi dnevnik zahvalnosti, koristiti dnevne podsticaje za pisanje, ili jednostavno pisati slobodno. Možda će vam biti potrebno malo eksperimentisanja da otkrijete šta vam najviše odgovara.
Bonus video: