Određeni zdravstveni problemi dolaze prirodno s godinama, ali ako se pojave prerano, mogu biti razlog za promenu životnih navika.
Možda sa 35 ili 40 godina više ne možemo da radimo iste stvari koje smo mogli u ranim dvadesetim, ali to ne znači da treba da prihvatimo bolove u zglobovima ili probleme sa suvom kožom. Sve su to stanja koja se obično javljaju kasnije u životu, a ako ih doživljavate mnogo ranije, možda je vreme da promenite svoje navike kako biste "smanjili" starost svog organizma.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike
WebMD navodi znakove po kojima možete prepoznati da telo stari brže nego što bi trebalo i kako da to ispravite.
Sporo hodate
Ako se brzina hodanja znatno uspori dok ste u četrdesetim godinama, to može biti znak da je vaše telo starije nego što bi inače trebalo da bude. Hodanje je jedna od najjednostavnijih i najboljih vežbi koje možete da radite, i lako je ubrzati i olakšati korak redovnim šetnjama.

Shutterstock
Da biste to postigli, počnite sa petominutnim šetnjama svakog dana i postepeno povećavajte trajanje na 30 minuta. Pokušajte da postignete 100 koraka u minuti. Ako nemate pametni sat ili narukvicu, brojite korake tokom 10 sekundi i pomnožite sa šest. Da biste sebi olakšali, nosite kvalitetne patike za hodanje i šetajte sa prijateljima.
Pegice od sunca
Braon pegice od sunca najčešće se pojavljuju na licu, rukama i šakama, i naročito su česte kod osoba starijih od 50 godina. Većina njih je bezopasna i nastaje kao posledica dugotrajnog izlaganja suncu, ali mlađe osobe, ispod 50 godina, ne bi trebalo da ih imaju u većem broju.

Shutterstock
Posetite lekara ako su pegice crne, menjaju oblik, krvare ili imaju neravne ivice. Da biste ih sprečili, koristite kremu za zaštitu od sunca, nosite laganu odeću i šešir, i izbegavajte boravak napolju između 10 i 14 časova kada je sunce najjače.
Problemi sa pamćenjem
Blage promene u pamćenju su deo prirodnog procesa starenja i mogu da počnu već u četrdesetim godinama. Možda će vam trebati više vremena da se setite nečijeg imena, neke činjenice ili da se prisetite zašto ste ušli u neku prostoriju, ali to ne bi trebalo da bude previše izraženo u mlađim godinama.

Shutterstock
Većina slučajeva Alchajmerove bolesti i drugih oblika demencije ne javlja se pre 65. godine, a važno je znati da demencija nije normalan deo starenja. Da biste održali bistar um, hranite se zdravo, budite društveno aktivni i redovno vežbajte.
Bolovi u zglobovima
Ne osećaju svi bolove i ukočenost u zglobovima kako stare, ali s godinama raste verovatnoća pojave osteoartritisa. Kod muškaraca se prvi simptomi obično javljaju posle 45. godine, a kod žena posle 55.

Shutterstock
Iako ne postoji lek za osteoartritis, njegovo napredovanje se može usporiti. Već sat vremena vežbanja nedeljno može pomoći. Fokusirajte se na vežbe za fleksibilnost, jačanje mišića i aerobne aktivnosti, ali ako ste početnik, prvo se konsultujte sa lekarom.
Suva koža
Kako starite, vaša koža proizvodi manje prirodnih ulja i može postati suva i bez sjaja, naročito nakon 40. godine. Međutim, suvoća kože može se javiti i ranije zbog navika koje imate ili nemate. Da biste je sprečili, tuširajte se toplom (ne vrućom) vodom, nežno čistite kožu i redovno je hidrirajte.

Shutterstock
Pijte dovoljno tečnosti i izbegavajte duži boravak u prostorijama sa suvim vazduhom. Ako vam je koža i dalje jako suva i svrbi, obratite se dermatologu kako biste isključili moguće zdravstvene probleme.
Lako stvaranje modrica
Lako dobijanje modrica postaje češće nakon 60. godine jer koža postaje tanja i gubi masnoću, a krvni sudovi postaju krhkiji. Neki lekovi takođe mogu doprineti lakšem stvaranju modrica.

Shutterstock
Većina modrica je bezopasna i nestane sama od sebe, ali obratite se lekaru ako često imate velike modrice, posebno na grudima, leđima ili licu, ili ako su se počele pojavljivati nakon uvođenja nove terapije.
Širok struk
Kako starite, telo ima tendenciju da skladišti masnoću u predelu stomaka, što je posebno izraženo kod žena nakon menopauze. Bez obzira na godine, širi struk može povećati rizik od srčanih bolesti i dijabetesa tipa 2.

Shutterstock
Rizici rastu ako je obim struka veći od 89 cm kod žena ili 102 cm kod muškaraca. Najbolji način za očuvanje zdravog struka su redovno vežbanje i uravnotežena ishrana.
Slaba snaga ruku
Možda primećujete da vam je teže da otvorite teglu ili da vam telefon deluje teži u ruci. Snaga stiska obično počinje da opada u 50-im godinama, ali ne bi trebalo da se primetno smanji ranije ako ste zdravi.

Shutterstock
Održavanje snage šake može da uključuje igru sa glinom, stiskanje antistres loptica ili ceđenje vode iz krpe. Ako snaga stiska naglo oslabi ili se izgubi rano, to može biti znak artritisa, oštećenja nerava ili drugog zdravstvenog problema.
Problemi sa vidom
Nakon 40. godine, verovatno ćete početi da primećujete probleme sa vidom na blizinu, kao što je čitanje menija ili kucanje poruka na telefonu – ovo stanje se naziva prezbiopija. Kako starimo, mogu se javiti i ozbiljniji problemi sa očima poput glaukoma, katarakte i makularne degeneracije.

Shutterstock
Da biste smanjili rizik, nosite naočare za sunce koje štite od UVA i UVB zračenja, prestanite da pušite, hranite se zdravo, vežbajte i redovno posećujte oftalmologa.
Neredovne menstruacije
Menstruacije obično postaju neredovne u kasnim 30-im ili ranim 40-im godinama kada nastupa perimenopauza – period koji prethodi menopauzi.

Shutterstock
Telo tada proizvodi manje estrogena, što može dovesti do kraćih, lakših ili ređih ciklusa. Ako vam se menstruacije naglo promene ili postanu veoma bolne, posebno ako ste još u tridesetim, obavezno se posavetujte sa lekarom jer to može biti znak prerane menopauze.
Bonus video: