Za bolje varenje i manji apetit: Nutricionista preporučuje 2 dodatka ishrani za zdravlje creva

Vesna Vukadinović Vesti 13.03.2025 20:12 0

Neki dodaci ishrani mogu da pomognu u održavanju zdravlja creva.

stomak

Shutterstock

Postoji mnogo načina da održimo creva u odličnom stanju - uključujući davanje prednosti ishrani bogatoj probioticima, ali uzimanje dodataka je još jedan način. Dijetetičar i nutricionista Destini Mudi otkrila je koji su dodaci najbolji izbor.

Vlakna

Vlakna su nutritivno moćna sredstva poznata po izuzetnom uticaju na celokupno zdravlje. Kada je reč o zdravlju creva, oni podstiču redovne pokrete creva i pružaju hranu korisnim bakterijama u crevima. To neguje uspešan mikrobiom creva koji je ključan za dobro varenje. Vlakna takođe imaju jedinstvenu sposobnost stvaranja osećaja sitosti, što pomaže u kontroli apetita i potencijalno smanjuje unos kalorija.

Povećanjem sitosti i promovisanjem zdravog varenja, vlakna indirektno doprinose mršavljenju. "Vlakna kao dodatak ishrani, ne samo da mogu služiti kao prebiotik za hranjenje dobrih bakterija u crevima, već mogu igrati veliku ulogu u upravljanju težinom. Vlakna nemaju kalorija i ne mogu se apsorbovati u telu. Budući da se ne mogu potpuno razgraditi, usporavaju varenje, što znači da hrana duže ostaje u stomaku. Kada se to dogodi, osećate se sitim duže, što može smanjiti unos hrane tokom vremena i pomoći u kontroli težine", kaže Mudi za „SheFinds“.

Probiotici

Probiotski dodaci ishrani pravi su junaci za zdravlje creva, metabolizam i upravljanje težinom. Prepuni korisnih sojeva bakterija, obnavljaju delikatnu ravnotežu u mikrobiomu creva, stvarajući skladno okruženje za varenje i apsorpciju hranljivih materija. Ova ravnoteža creva ne samo da pomaže u smanjenju problema sa varenjem, već može ubrzati metabolizam optimizovanjem iskorišćavanja hranljivih materija.

"Probiotici su dodaci koji sadrže žive bakterije, ali ne vrste bakterija koje vas mogu razboleti. Ove korisne bakterije mogu pomoći da se obogati prirodna populacija bakterija u crevima. Što je populacija dobrih bakterija u crevima raznovrsnija i veća, to možete biti zdraviji", zaključila je Mudi.

Video:

Komentari (0)
Loading