Rani simptom raka debelog creva: Nedostatak jednog minerala može da nagovesti opasnu bolest, objašnjavaju doktori

Vesti 30.10.2024 18:57 0

Nedostatak gvožđa kompromituje imunološki sistem, što otežava telu da se bori protiv bolesti...

glavobolja

Shutterstock

Rak debelog creva dugo se povezivao sa starijim osobama, posebno onima starijim od 65 godina. Međutim, stope su od 1990-ih u stalnom porastu među mlađima od 50 godina.

Džol Mejson, gastroenterolog sa Univerziteta Tufts, nedavno je rekao da su rektalno krvarenje, primetna promena u navikama pražnjenja creva i anemija uzrokovana nedostatkom gvožđa uobičajeni simptomi raka debelog creva. “Mrzim što podižem nivo anksioznosti kod mladih ljudi, ali trendovi su vrlo uznemirujući i, sve u svemu, možda je vredno upozoriti mlađu populaciju da budu oprezniji u pogledu simptoma na koje treba obratiti pažnju,” rekao je Mason za Tufts Now.

Nedostatak gvožđa jedan je od najraširenijih zdravstvenih problema u svetu. Apsolutni manjak gvožđa, koji je posebno rasprostranjen među ženama, decom, vegetarijancima i veganima, karakteriše ozbiljno smanjenje ili odsustvo zaliha gvožđa, prema Američkom društvu za hematologiju. Kod funkcionalnog manjka gvožđa postoje dovoljne zalihe, ali ih telo ne može efikasno iskoristiti.

gvožđe

Shutterstock

 

Nedostatak gvožđa kompromituje imunološki sistem, što otežava telu da se bori protiv bolesti. Simptomi nedostatka gvožđa uključuju umor, slabost, hladne ekstremitete, bol u grudima, bledu kožu, gubitak apetita, otežano disanje, ošamućenost, glavobolje i žudnju za nehranjivim predmetima poput leda, zemlje, papira, pa čak i gline. Hrana bogata gvožđem uključuje crveno meso, piletinu, ribu, spanać, pasulj, integralne žitarice i jaja.

Nedostatak gvožđa može dovesti do anemije, kada je broj crvenih krvnih zrnaca nizak, jer se telo bori da apsorbuje gvožđe, ili zbog toga što osoba ne jede dovoljno hrane bogate gvožđem ili gubi više krvi nego što njeno telo može nadoknaditi, piše NY Post. Anemija je prisutna kod 30% do 75% pacijenata s kolorektalnim karcinomom, prema istraživanju iz 2023. godine.

,,Ne postoji zdrav razlog zašto bi čovek trebao biti anemičan. To je dijagnoza broj jedan koju tražimo. A za žene, ako nemate obilna krvarenja tokom menstruacije, takođe ne biste trebale imati nizak hemoglobin, pa vam takođe treba kolonoskopija,” objasnio je dr. Vakas Tai, stručnjak za rak iz Bruklina.

žena

Shutterstock

 

Ali kada je reč o gvožđu, previše može biti jednako opasno kao i premalo. Istraživanje je pokazalo da konzumiranje previše gvožđa tokom života može potencijalno povećati rizik od raka pluća i debelog creva. Istraživači tvrde da tumori koriste višak gvožđa kako bi rasli. Višak gvožđa takođe se može akumulirati u jetri, što dovodi do toksičnosti. Zato se mora pronaći pažljiva ravnoteža između nedostatka i viška gvožđa.

,,Dokazi koji se pojavljuju pokazuju da su smanjen unos gvožđa i niske sistemske razine gvožđa povezane s patogenezom kolorektalnog raka, što sugeriše da optimalni unos gvožđa mora biti pažljivo uravnotežen kako bi se izbegao i nedostatak i višak gvožđa,” napisali su nemački naučnici u istraživanju iz 2021. objavljenom u Frontiers in Immunology.

Suplementi gvožđa mogu pomoći u postizanju te ravnoteže. ,,Gvožđe u vašem telu zove se 'elementarno gvožđe'," rekla je Alana Mekej, postdoktorska istraživačica sportske ishrane na Australijskom katoličkom univerzitetu. ,,Odabir pravog oralnog dodatka i doze zavisiće od toga koliko elementarnog gvožđa sadrži, a lekar će vam tačno savetovati koliko vam je potrebno." 

 

 

Bonus video:

 

@najzena.rs Dobro pogledajte svoju mamu i znaćete kakva budućnost vas čeka #najžena #žena #viralvideos #viral #virvideo #fyp #foryoupage ♬ original sound - Najzena.rs

 

Komentari (0)
Loading