Probadanje u glavi kao nožem: Mesto gde vas boli glava često otkriva, zašto vas boli

Slobodanka Ćorić Vesti 20.09.2024 16:15 0

Na osnovu mesta i načina na koji se bol manifestuje, može se pretpostaviti da li se radi o prolaznoj boli ili ozbiljnijem zdravstvenom problemu

glavobolja

Shutterstock

Ponekad nije lako odrediti uzrok glavobolje, na primer, kada ste previše pili ili se nenaspavali. Ipak, u nekim slučajevima je teško shvatiti zašto boli i zašto baš na određenom mestu.

Na osnovu mesta i načina na koji se bol manifestuje, može se pretpostaviti da li se radi o prolaznoj boli ili ozbiljnijem zdravstvenom problemu. Munjevita glavobolja javlja se iznenada i dostiže maksimalni intenzitet u nekoliko sekundi, što može ukazivati na ozbiljna stanja, kao što je krvarenje usled pucanja krvnog suda u mozgu. Glavobolja uzrokovana arterijskom hipertenzijom obično je obostrana i pulsirajuća, nastaje usled naglog porasta krvnog pritiska, često uz simptome poput zujanja u ušima, osećaja pritiska u glavi i pojave "magle" koja može iscrpiti organizam. Iako ne mora svaka glavobolja da ukazuje na skok pritiska, ako lek protiv bolova ne pomaže, obavezno treba proveriti pritisak.

Takođe, važno je obratiti se lekaru ako se uz glavobolju javljaju promene vida, probavne smetnje, promene raspoloženja, napetost u vratu ili razdražljivost.

Glavobolje se razlikuju po mestu i intenzitetu, a evo najčešćih tipova:

Jednostrana glavobolja – najčešće se radi o migreni, koja može trajati do 72 sata. Prepoznaje se po pulsirajućem bolu srednjeg do jakog intenziteta, uz mučninu i preosetljivost na svetlost i buku. Važno je uzeti lek odmah nakon prvih simptoma i odmarati u mračnoj, tišoj prostoriji.

Tenzijska glavobolja – osećaj kao da vas neko steže obručem. Postepeno se javlja i obično je srednjeg intenziteta, često izazvana stresom. Kratak odmor može pomoći.

Klaster glavobolja – javljaju se kao jaka bol sa jedne strane lica, uz natečen kapak. Traju u ciklusima od dve nedelje do mesec dana, sa svakodnevnim napadima u isto vreme. Kretanje može olakšati simptome.

Glavobolja u predelu čela – često je uzrokovana upalom sinusa, uz bol koji se može osećati i na jagodicama. Udisanje pare ili tuširanje toplom vodom može pomoći.

Bol u zadnjem delu glave – može biti uzrokovan problemima u kičmi i vratu, posebno nakon dugog sedenja. Protezanje i svež vazduh mogu pomoći.

Bol na slepoočnicama – često povezan sa tenzijskom glavoboljom, uz bolove u ušima i poteškoće pri pomeranju vilice. Preporučuje se poseta lekaru.

Stručnjaci savetuju vođenje dnevnika glavobolja kako bi se pratila učestalost, vreme, mesto bola, trajanje, kao i aktivnosti ili hrana koje su prethodile glavobolji. Ove informacije mogu pomoći lekaru u postavljanju dijagnoze.

Dehidracija takođe može izazvati glavobolje, pa je važno piti dovoljno vode tokom dana.

U svakom slučaju, ako često imate glavobolje, najbolji savet je da se obratite lekaru.

 

Komentari (0)
Loading