Šargarepa, krompir, grašak, krastavac, šunka, majonez... To su neki standardni sastojci ruske salate, ali oko jednog sastojka se žene godinama raspravljaju. Malo je onih kojima je svejedno da li taj sastojak ide ili ne, uglavnom ga obožavaju u ruskoj salati ili ga ne podnose.
Nekada se stavljao i teleći jezik
Kod nas je nazivamo ruskom salatom, u nekim zemljama se zove francuska salata, a u Rusiji se zove salata Oliver. Ime je dobila po kuvaru koji je radio 1860-ih godina u restoranu Ermitaž u Moskvi i brzo postala zaštitni znak restorana. Ali ta prva salata imala je malo veze s ovom kakvu danas pravimo. On je navodno u nju stavljao i teleće jezike, jastoge, kavijar, senf, maslinovo ulje... To su su samo neki od sastojaka koji se znaju, ostale je čuvao u tajnosti. Njegov pomoćni kuvar napravio je slično jelo, potom ga je počeo koristiti u konkurentskim restoranima, a prodao ga je i nekim kuvaricama. Od onda se recept menjao, i u zavisnosti od zemlje, stavljani su sastojci koji su ljudima bili na raspolaganju. Od originalnog recepta ostali su jedino jaja i krastavci, a recept se više-manje ustalio.
Jedan sastojak i danas izaziva svađu
Postoji jedan sastojak oko kojeg se godinama raspravlja. To je jabuka. Neke žene ne mogu da zamisle rusku salatu bez nje, dok druge ne podnose jabuku u ovoj salati. Njen ukus nekima smeta i kategorički će odbiti i da probaju takvu salatu, a oni koji je koriste tvrde da jabuka salati daje hrskavost i svežinu. Ovi prvi kažu da za to služe kiseli krastavci. U kojoj ste vi grupi?
Video: