Novo otkriće: Razvijen pametan insulin koji bi mogao da značajno poboljša tretiranje dijabetesa tipa 1, evo kako funkcioniše

Izvor: Ana Klikovac Vesti 13.08.2024 17:09 0

Insulin su zajedno otkrili 1921. godine kanadski hirurg dr. Frederik Banting i njegov pomoćnik Čarls Best

Dijabetes

Shutterstock

Lečenje miliona ljudi sa dijabetesom tipa 1 širom sveta biće poboljšano insulinom koji se prilagođava promeni nivoa šećera u krvi u realnom vremenu, tako da će možda morati da ga ubrizgavaju samo jednom nedeljno.

Pametan insulin koji bi delovao kad god je potrebno unutar tela bio bi rešenje za mnoge dijabetičare i bio bi najbliži leku od svih terapija do sada. Naučnici su uspešno razvili novi insulin koji oponaša prirodnu reakciju tela na promene nivoa šećera u krvi i reaguje trenutno u realnom vremenu. Dijabetičari tipa 1 trenutno moraju sebi da ubrizgavaju sintetički insulin do deset puta dnevno.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

img

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

img

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

Standardni insulini stabilizuju nivo šećera u krvi kada uđu u telo, ali kada završe svoj posao, obično ne mogu da pomognu u budućim fluktuacijama. To znači da pacijenti često moraju ponovo da ubrizgaju više insulina u roku od samo nekoliko sati. U budućnosti će pacijenti možda morati da uzimaju novorazvijeni insulin samo jednom nedeljno, smatraju stručnjaci.

dijabetes

Shutterstock

 

Milioni evra izdvojeni su za ubrzani razvoj novih insulina koji reaguju na glukozu (glucose-responsive insulins ili GRI), piše The Guardian

Preko tri miliona evra dodeljeno je za šest istraživačkih projekata koji su razvili različite vrste pametnog insulina. Oni uključuju timove sa Univerziteta Stanford u SAD, Univerziteta Monash u Australiji i Univerziteta Zhejiang u Kini. Cilj je da se ubrza razvoj i što pre počne sa suđenjima. 

Četiri projekta su fokusirana na razvoj novih GRI, dok je peti pokrenut kako bi se pronašla varijanta ultra brzog insulina kratkog dejstva. Čak i sa najbržim insulinima koji su sada dostupni, još uvek postoji kašnjenje između primene leka i trenutka kada počne da deluje na glukozu u krvi. 

Šesti projekat je fokusiran na protein koji kombinuje insulin sa drugim hormonom, glukagonom. Za razliku od insulina, koji pomaže u uklanjanju glukoze iz krvi, glukagon stimuliše jetru da oslobađa više glukoze kada nivo u krvi padne. Uključivanje oba hormona u jednu formulaciju može održati nivo glukoze u krvi stabilnim sprečavanjem visokog i niskog nivoa glukoze u krvi.

„Iako insulin spašava živote više od 100 godina, a prethodna istraživanja su dovela do važnih promena za ljude sa dijabetesom tipa 1, on još uvek nije dovoljno dobar – upravljanje nivoom glukoze insulinom je zaista teško i vreme je da nauka pronađe načine da uklonite taj teret sa pacijenata“, rekla je Rejčel Konor, direktorka istraživačkih partnerstava u JDRF UK (vodećoj globalnoj dobrotvornoj organizaciji za dijabetes tipa 1). 

dijabetes

Shutterstock

 

„Zamišljamo svet u kojem insulini mogu da reaguju na promene nivoa glukoze u realnom vremenu, i nadamo se da će ovih šest projekata pomoći u stvaranju te nove stvarnosti, oslobađajući ljude sa dijabetesom tipa 1 od stalnih merenja i 'bockanja' koji su danas uobičajeni. “ dodala je.. 

Insulin su zajedno otkrili 1921. godine kanadski hirurg dr. Frederik Banting i njegov pomoćnik Čarls Best.

Dr. Elizabet Robertson, direktorka istraživanja u Dijabetes UK, rekla je da bi ovi projekti mogli da revolucionišu lečenje dijabetesa tipa 1 „Podržavajući ove revolucionarne istraživačke projekte, cilj nam je da razvijemo nove insuline koji više oponašaju prirodne reakcije tela na promenu šećera u krvi. nivoa", objasnila je ona. 

„Ovo bi moglo značajno smanjiti svakodnevne izazove za pacijente u upravljanju dijabetesom tipa 1 i poboljšati fizičko i mentalno zdravlje onih koji žive sa ovim stanjem. Nadamo se da će ovo istraživanje dovesti do napretka u nezi pacijenata sa dijabetesom tipa 1 i promeniti njihove živote na bolje“, rekla je ona.

 

Bonus video:

 

 

Komentari (0)