Letnje visoke temperature i vlažnost vazduha mogu loše da utiču na zdravlje. Najčešće tegobe u ovom periodu su sunčanica i toplotni udar. Evo kako da ih prepoznate, razlikujete i šta treba da preduzmete ako vi ili neko u vašem okruženju ima simptome.
Simptomi sunčanice
Nastaje zbog preteranog izlaganja suncu, posebno glave i vrata. Prvo se javljaju jaka glavobolja i temperatura, a zatim pospanost, vrtoglavica, zujanje u ušima, a stariji se mogu onesvestiti. Osobe koje su se dugo sunčale mogu osećati i umor i malaksalost.
Kako pomoći osobi: Odvedite je u klimatizovanu prostoriju ili hladovinu, istuširajte mlakom vodom ili umijte i stavite hladne obloge na čelo i vrat. Dajte joj da pije vodu, po malo više puta. Ako se tegobe nastave ili pogoršaju, odvedite osobu kod lekara.
Prepoznajte toplotni udar
Do toplotnog udara dolazi kada se telo pregreje za kratko vreme. Simptomi su temperatura preko 40, malaksalost, topla koža koja se ne znoji, ubrzan puls i disanje, pad pritiska, vrtoglavica, glavobolja, mučnina, povraćanje. Nekada prvi simptom može biti gubitak svesti.
Javlja se ne samo zbog dugog boravka na suncu nego i u pregrejanoj prostoriji, pa je čest kod pekara, radnika u kuhinji, kraj visokih peći, vozača.
Kako pomoći osobi: Sklonite je iz pregrejane prostorije ili sa sunca i pozovite hitnu pomoć. Skinite sa osobe suvišnu odeću, umijte je ili istuširajte mlakom vodom. Dajte joj da pije vodu, ako je u stanju.
Kako da se zaštitite?
- Ne provodite vreme napolju od 10 do 17 sati kada je najjače sunce.
- Izbegavajte naporan fizički rad. Oni koji rade fizičke poslove, treba to da čine od četiri do sedam ujutru.
- Nosite laganu, široku odeću, svetlih boja, od prirodnih materijala, šešir ili kačket.
- Rashlađujte se tuširanjem, umivanjem, i kvašenjem zglobova hladnom vodom.
- Redovno pijte vodu. Supe, mlaki čajevi i sveže ceđeni sokovi se, takođe, preporučuju.
- Izbegavajte alkohol, gazirane napitke i one s kofeinom i šećerom.
- Jedite češće, a manje obroke. Izbegavajte prženu, slanu i masnu hranu.
Bonus video: