Osobe koje su preležale koronu, a većina čovečanstva jeste, ne tako retko se nalaze u riziku od pojave povećane gustine krvi. Ovaj simptom se javlja i kad je SARS-CoV-2 odavno izašao iz tela, a stručnjaci su otkrili simptome koji upozoravaju i koji bi, makar trebalo da vas podstaknu da uradite D-dimer i proverite stanje krvi.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike
Znaci su posebno uočljivi kod starijih, koji su ujedno i ugroženiji kad je reč o razvoju teških posledica preležane korone.
Ruska hematološkinja Svetlana Bičkova navela je simptome koji ukazuju na gustu krv kod starijih osoba. Prema njenim rečima, to mogu da budu glavobolja i peckanje u prstima, kao i vrtoglavica. Ukoliko osetite ove znake, najbolje bi bilo da uradite D-dimer koji će pokazati da li je krv gušća nego što bi trebalo i da li postoji razlog za brigu.
Laboranti mogu već pri uzimnji krvi da vide da li postoji problem, jer će ona mnog teže "teći" kroz iglu u špric. A zašto je veća gustina krvi opasna po zdravlje, hematološkinja objašnjava:
- Gusta krv je opasna jer usporava protok krvi. Tako se remeti mikrocirkulacija u malim sudovima vitalnih organa, uključujući srce, mozak, bubrege i pluća. Usled povećane gustine krv može da dođe do tromboze, srčanog ili moždanog udara - kaže dr Svetlana.
Kada se obratite lekaru, propisuje se koagulogram, koji pomaže u proceni zgrušavanja krvi.