Ela Adams (30) probudila se u oktobru 2020. nesposobna da ode u toalet, bez obzira koliko je pila tečnosti.
Kreatorka sadržaja iz Londona, koja je inače bila „izuzetno zdrava“, rekla je da je „veoma zabrinuta“. Odlučila je da se odveze u bolnicu Sent Tomas u Londonu, gde su lekari bili šokirani kada su otkrili da Ela ima 600 ml urina u bešici. Ženska bešika obično može da primi do 500 ml, a muška do 700 ml. Lekari su Eli postavili kateter za hitne slučajeve u nadi da će on izbaciti malo urina iz njene bešike.
Nakon nekoliko sati čekanja Ela je uspela da vidi konsultanta koji je izvršio niz testova koji su posmatrali kako funkcioniše njen urinarni sistem. A osam meseci kasnije, Ela je otišla u urološki centar i rečeno joj je da verovatno pati od stanja poznatog kao Faulerov sindrom. Prema Univerzitetu u Centralnom Londonu (UCL), stanje, koje obično pogađa žene u dobi od 20 do 40 godina, može da se javi kao rezultat operacije ili spontano. Oslabljujuća bolest ostavlja žene nesposobnim da pravilno uriniraju i imaju probleme sa zadržavanjem urina.
„Razgovarali smo o mogućnostima lečenja koje su bile minimalne – probali smo lekove, ali jednostavno nije bilo nikakve razlike“, rekla je ona.
U međuvremenu, Ela se oslanjala isključivo na samokateterizaciju, odnosno kada sami ugradite kateter kako biste uklonili urin iz bešike. Međutim, ovo je na kraju dovelo do povećanja pritiska i više nemogućnosti da se koristi kateter. U ovoj fazi, mlada žena je bila na „prelomnoj tački“ i rekla je da joj se život „potpuno promenio“.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni
Lekari su rekli da je njena jedina opcija bila da se podvrgne stimulaciji sakralnog nerva - koji deluje kao pejsmejker za bešiku i stimuliše mišiće, tako da oni rade normalno. Iako operacija nije izlečila ovo stanje, Ela je rekla da joj je pomogla da se vrati u normalu i svom svakodnevnom životu. „To mi je olakšalo život, posle dve godine pakla to je sve što mogu da tražim“, objasnila je ona. Ela ponekad može sama da ode u toalet, ali se i dalje oslanja na samokateterizaciju. "Zahvalna sam na razlici, osećam se bolje nego što sam bila", dodala je ona.
Koji su simptomi Faulerovog sindroma?
Ozbiljnost simptoma varira od osobe do osobe. Prema "Bladder Health UK", neke žene doživljavaju potpunu retenciju dok druge imaju poteškoća sa mokrenjem sa preostalom količinom u bešici. Česte urinarne infekcije mogu da budu problem za žene koje pate od Faulerovog sindroma zbog toga što se bešika ne prazni pravilno. Neke žene takođe mogu da iskuse bol u leđima i bubrezima, zajedno sa krvlju u urinu. Grčevi bešike takođe mogu da se jave kao problem.
Žene sa Faulerovim sindromom su pod povećanim rizikom od sepse zbog infekcija od kojih pate. Takođe su izložene riziku od razvoja rezistencije na antibiotike.
BONUS VIDEO

Italijanska kompanija „Valli Zabban SpA“ iskustva sa aerodromskih pisti i Formule 1 primjenjuju u Srbiji

Letovanje koje se pamti: Eko-etno sela, glamping i prirodni biseri Srbije

Sigurna budućnost vašeg krova – Mladost Futura PRO crep

Glasaj za omiljeno ime maskota na EXPO-u

Neodoljiva ponuda! Nezaboravno beli pesak, tirkizno more afričkog Mediterana i All Inclusive već od 281€ – na samo dva sata leta od Vas!
ADMIRALBET VAM POKLANJA 50% BONUSA SVAKOG DANA
