Jela je šargarepu u ogromnim količinama: A onda se jednog dana pogledala u ogledalo i njen život više nije bio isti

Vesti 25.04.2025 18:38 0

Reč je o bezopasnom stanju kod kojeg koža poprimi žućkastu ili narandžastu nijansu.

šargarepa

Shutterstock

Roditelji često govore deci da će im šargarepa poboljšati vid, iako je to više mit nego činjenica.

Istina je da šargarepa ima svoje zdravstvene prednosti, pomaže u procesu varenja, dobra je za kožu i srce, jača imunitet i može pomoći u regulaciji telesne težine.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

img

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

img

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

No, iako je ova žena jela šargarepu upravo zbog tih dobrobiti morala je da se suoči sa neočekivanim učinkom.

Na Redditu je podelila svoju priču, otkrivši da je jela veliku količinu šargarepe na svakih nekoliko dana kako bi poboljšala zdravlje, ali umesto očekivanih rezultata, počela je uočavati neuobičajene promene na koži, piše Ladible.

Koža postala narandžasta zbog šargarepe

Kada je objavila svoju fotografiju, korisnici društvenih mreža ostali su zatečeni promenom njenog izgleda, mnogi nisu mogli verovati da je razlog tome preterana konzumacija šargarepe.

No, ona je ubrzo pojasnila da pati od stanja koje se naziva karotenemija.

karotenemija

Printscreen/Reddit

 

 

Reč je o bezopasnom stanju kod kojeg koža poprimi žućkastu ili narandžastu nijansu. Do toga dolazi zbog nakupljanja visokih nivoa beta-karotena u krvi, to je prirodni pigment koji se nalazi u određenim vrstama voća i povrća, a posebno ga ima u šargarepi. Karotenemija se najčešće javlja kod ljudi koji jedu puno hrane bogate karotenom, poput batata i šargarepe, navodi Cleveland Clinic.

U decembru prošle godine podelila je fotografiju na kojoj je jasno vidljivo koliko joj se boja tena promenila – koža joj je poprimila izraženu narandžastu nijansu, toliko da je u jednom trenutku pomislila da možda ima žuticu, ozbiljno stanje koje je povezano s bolestima jetre. Nakon toga se zabrinula pa je odlučila smanjiti količinu šargarepe koju je svakodnevno jela pa je s dotadašnjih pet srednje velikih šargarepi na dan, prešla na samo jednu.

Njene fotografije brzo su postale viralne, prikupile su na desetine holjada lajkova i na hiljade komentara, a u opisu se našalila na vlastiti račun rekavši da izgleda kao lik iz filma: "Oompa Loompa" iz poznate knjige Roalda Dahla "Čarli i fabrika čokolade".

"Za ručak sam znala da pojedem činiju svežeg sira s gomilom šargarepa jer ih obožavam, a i jeftine su. Trošila sam veliku kesu šargarepa na svakih par dana. Nisam baš visoka, samo 160 cm. Prestala sam jesti toliko šargarepa jer estetski nisam htela da budem jedina narandžasta osoba na fotografijama", napisala je.

šargarepa

Shutterstock

 

 

S obzirom na to da se promene u tenu ne povlače odmah, objasnila je kako je svesna da može proći i nekoliko meseci pre nego što se boja kože u potpunosti normalizuje.

Takođe je istakla kako svako reaguje drugačije i smatra da je u njenom slučaju promena bila posebno uočljiva zbog njene izrazito svetle puti.

Stručnjakinja za ishranu iz Cleveland Clinica, Bet Zervoni, pojasnila je:

"Za većinu ljudi, konzumacija 10-20 miligrama beta-karotena na dan može promeniti boju kože, a to je količina kao da pojedete pet srednje velikih šargarepa na dan." To se poklapa s onime što je ova žena praktikovala. Zervoni je dodala i da je potrebno jesti toliko šargarepa nedeljama da bi se videle ovakve promene na koži.

"Karotenemija uzrokovana ishranom smatra se oblikom toksičnosti beta-karotena, no u većini slučajeva reč je o benignom, odnosno bezopasnom stanju. Kod odraslih osoba simptomi mogu dovesti do pogrešne dijagnoze, budući da žućkasta ili narandžasta promena boje kože može ličiti na žuticu – ozbiljno medicinsko stanje povezano sa otkazivanje jetre i drugim poremećajima njene funkcije", rekla je dr. Eva Rolings Parker, docentkinja dermatologije na Univerzitetu Vanderbilt.

Bonus video:

 

 

 

Komentari (0)