Možda ste preterali sa slatkišima i prehrambenim proizvodima koji sadrže šećer, a da to i ne znate. Ali vaše telo zna. Evo koji su to znakovi koji mogu ukazivati na to da unosite previše šećera.
STALNI UMOR - Ako ste neprestano umorni i bezvoljni tokom dana, to može biti posledica prekomernog unosa šećera. Nakon konzumiranja slatkiša često dolazi do naglog pada energije. Takođe, poteškoće sa koncentracijom mogu biti znak nestabilnog nivoa šećera u krvi.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike
LOŠA KONCENTRACIJA I PAMĆENJE – Poteškoće sa pamćenjem i fokusom često se povezuju sa upalnim efektom šećera na mozak. Kod osoba sa demencijom, prekomeran unos šećera može dodatno pogoršati kognitivne funkcije.
HORMONALNA NERAVNOTEŽA – Neredovne menstruacije, smanjeni libido i problemi sa polnim zdravljem mogu biti povezani sa poremećajem hormona izazvanim unosom šećera. Šećer negativno utiče na rad štitaste žlezde i pogoršava stanja kao što su policistični jajnici.

Shutterstock
SLABIJI IMUNITET – Česte prehlade i sporiji oporavak mogu ukazivati na oslabljen imunitet, koji šećer dodatno narušava podstičući upalu. Ovo je posebno opasno za osobe koje već imaju hronične bolesti.
ČESTE GLAVOBOLJE I MIGRENE – Ako često imate glavobolje, posebno nakon konzumiranja slatkiša ili sokova, to može biti znak da vam šećer izaziva migrene. Šećer podstiče upalu i utiče na neurotransmitere, što pogoršava simptome glavobolje.
ZNACI SRČANIH BOLESTI – Povišen krvni pritisak, loši nalazi holesterola ili ubrzan rad srca mogu biti povezani sa prekomernim unosom šećera. Osobe sa porodičnom istorijom srčanih bolesti su posebno izložene riziku.

Shutterstock
LOŠE SPAVATE – Problemi sa uspavljivanjem ili česta buđenja tokom noći mogu biti povezani sa visokim unosom šećera. Previše šećera može poremetiti san zbog pojačane aktivnosti mozga i češćeg mokrenja.
AKNE I BORE – Učestale nepravilnosti na koži, poput akni ili beživotnog tena, mogu biti povezane sa prekomernim unosom šećera. Šećer podstiče upalne procese i narušava hormonalnu ravnotežu, a takođe ubrzava starenje kože zbog procesa glikacije – vezivanja šećernih molekula za proteine u koži.
POVEĆAN APETIT– Ako ste stalno gladni, čak i nakon obroka, to može biti rezultat nestabilnog nivoa šećera u krvi. Šećer izaziva nagli porast insulina, koji potom izaziva nagli pad šećera u krvi, što pokreće novi talas gladi.
BOL U ZGLOBOVIMA – Osećaj ukočenosti, oticanja ili bolova u zglobovima može biti pogoršan ishranom bogatom šećerom. Prema „Healthline“-u, šećer podstiče upalu u telu i može pogoršati stanje poput artritisa.
PROBLEM SA ZUBIMA – Ako često posećujete stomatologa zbog karijesa ili osetljivosti zuba, moguće je da unosite previše šećera. Šećer hrani štetne bakterije u ustima, što izaziva stvaranje kiseline i oštećenje cakline.

Ailike Creative / Panthermedia / Profimedia
NAGLE PROMENE RASPOLOŽENJA – Visok unos šećera može dovesti do naglih promena u nivou šećera u krvi, što izaziva nervozu, ljutnju i razdražljivost bez očiglednog razloga. Takođe otežava nošenje sa svakodnevnim stresom.
NADUTOST STOMAKA – Ishrana bogata šećerom narušava zdravlje creva i može izazvati nadutost, zatvor ili proliv. Osetljivost na određene namirnice može se pogoršati usled prekomernog unosa šećera.
DEPRESIJA ILI ANKSIOZNOST – Šećer može uticati na nivo neurotransmitera i pogoršati simptome depresije i anksioznosti. Osećaj tuge, bezvoljnosti ili nesanice često se javljaju kao posledica ishrane bogate šećerom.
SMANJEN LIBIDO – Previše šećera može poremetiti hormonsku ravnotežu, što se odražava i na seksualni život. Visok nivo insulina smanjuje libido i otežava postizanje uzbuđenja. Ovo može uticati i na plodnost kod oba pola.