Često gubite ravnotežu? Ovih 5 navika povećavaju rizik za padove posle 50. godine

Vesna Vukadinović Vesti 30.01.2025 09:25 0

Ako ste ikada osetili nesigurnost dok hodate ili izgubili ravnotežu, niste jedini. S godinama, održavanje dobre ravnoteže postaje sve važnije.

slabost

Shutterstock

Doktor fizikalne medicine je otkrio koje su to svakodnevne navike koje loše utiču na ravnotežu, posebno nakon pedesete godine života i dao savete kako da poboljšate ravnotežu, a time i kvalitet života.

„Problem nije samo u starenju, već u promenama koje se dešavaju u telu. Sporije reakcije, slabiji mišići, te promene u vidu i nervima koji kontrolišu ravnotežu (posebno u stopalima) samo su neki od razloga. Vrtoglavica, problemi s krvnim pritiskom i nedostatak fizičke aktivnosti takođe doprinose problemima, ali svi se mogu poboljšati treningom. Jačanje mišića i treniranje stabilnosti smanjuju rizik od padova i povećavaju vaše samopouzdanje“, pojašnjava dr Džimi Padžuhešar za „Eat This, Not That“.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete

img

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

img

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja

Ovo su najčešći razlozi zbog kojih se gubi ravnoteža posle 50. godine:

Pravite previše „uske“ korake

„Kada su vam stopala preblizu, baza potpore tela je mala, što otežava održavanje ravnoteže“, ističe lekar i dodaje da postoji jednostavno rešenje za ovu naviku: „Držite stopala u širini ramena kako biste bili stabilniji.“

Nosite pogrešnu obuću

Pogrešna obuća, poput one sa klizavim đonom ili previše uska, povećava rizik od klizanja ili saplitanja. Birajte cipele s dobrim đonom koje pružaju stabilnost i udobnost.

šetnja

Shutterstock

 

Previše se naginjete napred dok hodate

Naginjanje prema napred dok hodate „pomera vaše težište i otežava ravnotežu, često zbog straha od padanja“, tvrdi doktor. Smatra da se rešenje krije u tome da se dok hodate fokusirate na pravilno držanje, koje podrazumeva ramena iznad kukova i pogled usmeren napred, a ne prema dole.

Zanemarujete probleme sa stopalima

Problemi sa stopalima mogu uticati na celo telo, od držanja do hodanja. Lekar smatra da je korisno posavetovati se s fizioterapeutom za analizu hoda i razmisliti o prilagođenim ortopedskim ulošcima.

Ne lečite osnovne zdravstvene probleme

Zanemarivanje zdravstvenih problema loše je iz mnogo razloga, ali čini se da može uticati i na ravnotežu. Lekar ističe da „stanja poput dijabetesa, visokog pritiska ili problema s vidom mogu neprimetno narušiti ravnotežu“.

Imate strah od padanja

Strah od padanja može dovesti do manjka aktivnosti i slabijih mišića, što povećava rizik od pada. Kao jednostavno rešenje, doktor savetuje: „Počnite polako, s jednostavnim vežbama ravnoteže i šetnjama.“

Video:

 

 

 

Komentari (0)