Vreme praznika je najdivnije doba u godini – ali je i vreme kada 'haraju' razne respiratorne infekcije poput gripa. Uz slavlje, velika porodična okupljanja i zajedničku hranu, verovatno nećete obratiti pažnju na neke običaje koji doprinose širenju infekcija.
Sezona gripa već je u punom jeku, a lekari savetuju da treba da preduzmete ključnu preventivnu meru – vakcinaciju. Gripa nije prolazna bolest; kod rizičnih grupa, poput starijih osoba, trudnica i hroničnih bolesnika, može izazvati ozbiljne komplikacije poput upale pluća, pogoršanja hroničnih bolesti i smrtnog ishoda, piše The Sun.
Vakcinacija protiv gripa najefikasniji je način zaštite od bolesti i njenih komplikacija. Iako efikasnost vakcine varira između 40 i 70 posto, zaštita od težih oblika bolesti, hospitalizacije i smrtnog ishoda je znatno veća. Osim toga, potrebno je oko dva nedelje da vakcina u potpunosti počne da deluje, tako da biste mogli da dobijete gripu pre nego što vaš imunološki sistem proradi.
Dakle, kako tačno možete da izbegnete da se ovih praznika ne zarazite virusima i bakterijama tokom porodičnih druženja?
„Sigurno ne bih zagovarala izolaciju i neodlazak na proslave“, kaže dr. Šeril Lajtgo, direktorka Benenden Health-a.
„Ali bih vam preporučila da učinite sve što možete kako biste se zaštitili sebe i svoju porodicu, a za početak, najvažnije je da se držite podalje od osoba koje imaju simptome gripa.“
Dr. Šeril je podelila neke jednostavne savete koji će vam pomoći da prilagodite svoje praznične tradicije i sprečite širenje virusa i bakterija.
Izbegavajte zajedničke plate sa narecima
Da li vaša porodica voli plate sa raznim narecima? Iako su vrlo praktične, dr. Šeril savetuje da ponovo razmislite o tim zajedničkim tanjurima. „Umesto da poslužite puno zajedničkih plata, radije se odlučite za hranu serviranu na pojedinačnim posebnim tanjirima“, kaže ona. Ograničavanjem deljenja hrane, koju će možda neki uzimati prstima, možete smanjiti širenje virusa kroz unakrsnu kontaminaciju. To je mala promena (a možda i velika žrtva za ljubitelje sira i suhomesnatih proizvoda) koja bi mogla pomoći u održavanju zdravlja svih.
Izbegavajte okupljanja u zatvorenom prostoru
Umesto da sva okupljanja organizujete unutra i „stiskate se“ celo vreme oko stola, kako bi bilo da se za promenu odlučite za lepu zajedničku šetnju i usput se izvinite i nadoknadite propušteno? Ne samo da će ovo pomoći u tome da lakše svarite božićnu večeru, već će takođe ograničiti širenje infekcija. Dr. Šeril kaže da svež vazduh i minimalno socijalno distanciranje mogu učiniti čuda za svačije zdravlje tokom sezone gripa.“
Perite ruke tokom društvenih igara
Božić je savršen trenutak za porodično igranje društvenih igara. Ali kod takvih aktivnosti, teško je izbeći bliski kontakt i dodavanje figura između igrača koji možda nisu oprali ruke. Pa, ako je Monopol obavezna igra u vašoj porodici, dr. Šeril preporučuje da u blizini držite bočicu antibakterijskog gela. „Obavezno perite ruke pre i posle igre, kao i kod bilo kakvog kijanja i kašljanja između.“ Ova mala navika pomoći će vam da se igrate bez brige o širenju bakterija.
Šta kada dobijete gripu?
Pijte dovoljno tečnosti. Zbog visoke temperature telo troši više tečnosti nego što je to uobičajeno. Sprečite dehidraciju uzimanjem najmanje šest do osam čaša vode, sokova i drugih pića bez kofeina. Olakšajte simptome poput groznice, glavobolje i bolova u mišićima lekovima sa paracetamolom (NE sa acetilsalicilnom kiselinom!). Drugi lekovi koji se mogu kupiti bez recepta (poput pastila za grlo i kapi za nos) mogu pomoći. Pre nego što ih kupite, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom. Lečenje antibioticima nije efikasno jer je gripa virusna bolest. Okrepite telo supom i krekirima, izbegavajte težu hranu. Kontaktirajte svog lekara ako temperatura ne opada ili se razviju drugi zabrinjavajući simptomi (otežano disanje, poremećaj svesti, osip, otečeni limfni čvorovi).“
Obavezno kontaktirajte lekara, ako se ovi simptomi pojave tokom gripa:
- temperatura iznad 40 stepeni Celzijusa koja traje duže od tri dana,
- bolno grlo s otečenim limfnim čvorovima na vratu, bol i iscedak u sinusima ili uhu,
- promene svesti,
- konvulzije, grčevi,
- kašalj s iskašljajem,
- kratak dah,
- bol u grudima,
- poremećaji mokrenja,
- stalno povraćanje,
- dijareja,
- neidentifikovani osip
Bonus video: