Obična prehlada ili bronhitis? Evo kako da procenite o čemu je reč, kada uočite ove simptome sve će vam biti jasno

Izvor: Ana Klikovac Vesti 11.12.2024 11:55 0

Kašalj izazvan bronhitisom često je praćen sluzom u grudima koja se može, ali i ne mora izbaciti kada kašljete

bolest

Shutterstock

Bronhitis je često maskiran simptomima gripe ili prehlade, a glavna razlika je dugotrajan kašalj koji može biti produktivan na početku bolesti, a suv kasnije.

Bronhitis je pojam koji opisuje upalu sluzokože bronhija ili dušnika kroz koje vazduh prolazi u i iz pluća. Osobe koje pate od bronhitisa često iskašljavaju gustu bezbojnu sluz, objašnjava Mayo Clinic. Bronhitis može biti akutan ili hroničan, a osim iz prehlade ili gripe, može se razviti zbog konstantnog iritacija pluća dimom cigareta ili drugih štetnih hemikalija.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

img

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

img

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

Šta uzrokuje bronhitis?

Bronhitis je obično izazvan virusnom infekcijom, poput prehlade ili gripe, u kombinaciji sa već narušenim zdravstvenim stanjem. Istraživanja pokazuju da je 85 do 95 posto slučajeva akutnog bronhitisa uzrokovano virusima koji ulaze u respiratorni sistem. Bronhitis sam po sebi nije zarazan, ali virus koji ga je izazvao može biti.

,,Ovi virusi ne uzrokuju nužno bronhitis kod svih domaćina", objašnjava za SELF doktor Kanao Otsu, asistent profesora medicine na odeljenju za alergiju i imunologiju pri National Jewish Health. Ako dve osobe imaju istu početnu bolest, jedna može završiti sa bronhitisom, dok druga osoba ne mora razviti bolest.

bolest

Shutterstock

 

,,Ako već imate plućnu bolest poput astme ili ste često izloženi dimu cigareta, određenim hemikalijama i iritantima, sve to može povećati rizik od razvoja akutnog bronhitisa", kaže dr. Otsu.

Obratite pažnju na ove simptome
Zveckanje u grudima i hrapav kašalj 

Kašalj izazvan bronhitisom često je praćen sluzom u grudima koja se može, ali i ne mora izbaciti kada kašljete. Kada se izbacuje sluz, kašalj se naziva ,,produktivan". To može izazvati osećaj zveckanja duboko u grudima kada udahnete ili kašljete.

Sluz

Boja sluzi može varirati od prozirne do žute ili zelene, u zavisnosti od infekcije ili virusa koji imate. Nakon što virus nestane i sluz se rasprši, dugotrajni kašalj može postati suh.

Zviždanje, otežano disanje i stezanje u grudima

,,Kašalj takođe može biti povezan sa stezanjem u grudima i otežanim disanjem koje može trajati pet do šest nedelja", objašnjava dr. Otsu.

bol

Shutterstock

 

Otežano disanje može biti praćeno zviždećim ili zveckajućim zvukovima koji se javljaju pri udahu jer su vam disajni putevi blokirani.

Grlobolja

Kada imate bronhitis, može se javiti izrazito jak kašalj koji će učiniti vaše grlo iritiranom i bolnom, kaže dr. Otsu.

Blaga temperatura, groznica, umor ili glavobolja

Ono što stvari čini malo komplikovanijim je činjenica da se bronhitis obično javlja uz simptome bilo koje virusne bolesti koju ste prvobitno imali. Tako možete osetiti i groznicu i glavobolju, što obično pripisujemo gripi, pa je teže shvatiti da je u pitanju bronhitis.

Kako se bronhitis dijagnostikuje i leči?

Važno je kod prehlade i gripe pravovremeno obavestiti svog lekara kako bi mogao pratiti tok bolesti. Lekar će slušati pluća dok dišete, a kako bi dobio što tačniju dijagnozu, može vas uputiti na specifične testove poput brisa sluzi ili rendgena pluća. Takođe će proveriti da li se možda radi o astmi ili drugim plućnim bolestima.

Većina slučajeva bronhitisa uzrokovana je virusima, što znači da se ne može lečiti antibioticima. Ako bronhitis nije izazvan bakterijama, jedino što možete da uradite je da sačekate da simptomi sami nestanu. U većini slučajeva simptomi bronhitisa nestaju sami kroz nekoliko nedelja. Takođe je potrebno, kao i kod prehlade i gripe, piti puno tečnosti i odmarati se. Glavobolju i druge bolove izazvane bronhitisom moguće je ublažiti lekovima protiv bolova.

gvožđe

Shutterstock

 

Dr. Otsu objašnjava da kašalj koji prati bronhitis može trajati od 10 do 21 dan, ali kod nekih osoba može biti prisutan i do šest nedelja. Iako to može zvučati kao cela večnost, kašalj bi svakako trebao da prestane sam od sebe u nekom trenutku. U slučaju da kašalj traje još duže, a nema drugih pratećih simptoma, moguće je da je stanje prešlo u hronični bronhitis. ,,Hronični bronhitis se dijagnostikuje kod osoba koje imaju produktivan kašalj većinu dana u mesecu, najmanje tri meseca u godini, najmanje dve uzastopne godine", kaže dr. Otsu. Najčešće se javlja kod pušača i povezuje se s drugim plućnim stanjima poput emfizema.

Ako imate jak kašalj koji traje duže od tri nedelje, to je jasan znak da se ne radi o prehladi i da je možda postao nešto ozbiljnije, poput bronhitisa. Posebno je važno posetiti lekara ako vam kašalj otežava spavanje noću (ili vas budi), uzrokuje poteškoće s disanjem, prati ga temperatura viša od 38 stepeni Celzijusa ili uzrokuje iskašljavanje krvi ili sluzi boje rđe. 

 

 

Bonus video:

 

Sve više žena u Srbiji bude se u 3.39 ujutru! Lekari objašnjavaju zašto #najzena #zena #fypシ゚ #fyp #goviral #foryou ♬ original sound - Najzena.rs Watch on TikTok

 

 

 

Komentari (0)