U narodu se divlji kesten od davnina koristi za pravljenje lekovitog čaja. Veruje se da ovaj čaj pomaže u čišćenju krvnih sudova, lečenju proširenih vena i hemoroida.
Recept za čaj od divljeg kestena
Da napravite čaj, jednu kašiku sitno iseckanog ploda divljeg kestena i kore preliti sa 200 ml ključale vode, ostaviti da odstoji 30 minuta, procediti i piti topao napitak u gutljajima. U našem narodu se od davnina koristi ovaj čaj za čišćenje krvnih sudova, lečenje proširenih vena i hemoroida, uvećane prostate.
Zašto treba da jedete pitomi kesten?
1. Bogat je vitaminom C i ima malu količinu masti. Kesten sadrži manje od 70 kalorija na 30 grama, što ga čini idealnom namirnicom za mršavljenje.
2. Netipičnim ga čini i obilje folata, posebno vitamina B9, koji je odgovoran za formiranje crvenih krvnih zrnaca i sintezu DNK.
3. Ovo jesenje voće je izvor vlakana, koja pomažu u smanjenju nivoa holesterola. A da bi se podmirile dnevne potrebe za vitaminima i mineralima preporučuje se unos od 85 grama. Jedući kestene unosite u organizam preko potrebne elemente magnezijum i fosfor, koji su važni za metabolizam kostiju, kao i kalijum koji balansira nivo natrijuma, otkucaje srca i krvni pritisak.
4. Kesten ne sadrži gluten, zbog čega je stekao popularnost u bezglutenskoj ishrani. U svom sastavu ima najveći procenat skroba, što ga čini sličnijim kukuruzu i krompiru nego srodnim orašastim plodovima. A lako svarljivo kestenovo brašno pokazalo se kao idealno za pravljenje kolača, sladoleda, supa i sosova.
Bonus video: