Internet, ali i sam život ume da nas itekako iznenadi. Mnoge stvari uzimamo zdravo za gotovo bez mnogo razmišljanja, a kada nešto razbije ,,status kvo" shvatimo koliko malo zapravo znamo o životu.
Živ primer danas je neurohirurg dr. Z koji je pokazao veoma neuobičajen slučaj bebe Mije Grejs koja živela samo 21 dan zbog retkog medicinskog stanja poznatog kao anencefalija.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete
Šta je anencefalija?
Anencefalija je odsustvo većeg dela mozga, lobanje i kože lobanje, koje se razvijaju tokom embrionalnog razvića. Iako bebe rođene sa bez mozga i lobanje nemaju izražene kortikalnu funkciju, i dalje imaju funkcionalnu moždanu ćeliju.
Moždana ćelija im omogućava da dišu, omogućava rad srca i odvijanje ostalih telesnih procesa, zbog čega nakon rođenja uspeju da prežive par dana ili par sedmica. Njihov život je kratak, ali u retkim slučajevima deca uspeju da ostanu živa preko godinu dana, objasnio je dr. Z.
Folna kiselina je pokazala da je važna u formiranju neuronske cevi još 1995. godine, a kao podtip defekta nervne cevi, folna kiselina može igrati ulogu u anencefaliji. Doktori zbog toga preporučuju da trudnice unose 0,4 mg folne kiseline dnevno. Studije su pokazale da dodavanje folne kiseline u ishrani trudnica može značajno smanjiti, iako ne eliminisati, incidencu defekta neuronske cevi.
Ne osećaju bol
Nacionalni institut za neurološke poremećaje i moždani udar (NINDS) opisuje prezentaciju ovog stanja na sledeći način: "Beba rođena sa anenkefalijom je obično slepa, gluva, nesvesna za svoju okolinu i nesposobna da oseća bol. Iako se mogu roditi neki pojedinci sa anenkefalijom glavnog mozga, nedostatak funkcionalnog cerebruma trajno isključuje mogućnost da ikad dobije svest o svom okruženju. Može doći do refleksnih radnji poput disanja i reagovanja na zvuk i dodir."
Ne postoji lek ili standardni tretman za ovo stanje, a prognoza za pacijente je smrt. Većina fetusa ne preživi rođenje, čineći 55% ne-abortiranih slučajeva. Međutim, anencefalija se često može dijagnostikovati pre rođenja putem ultrazvučnog pregleda. Materinski serumski alfa-fetoprotein (AFP skrining) i detaljni ultrazvuk fetusa mogu biti korisni za defekte neuralne cevi kao što su spina bifida ili anencefalija.
Bonus video: