U Evropi, oko 30 miliona ljudi ima zdravstvene probleme zbog astme, a milion i stotinu hiljada pacijenata se godišnje hospitalizuje. U Srbiji je statistika u vezi sa astmom upozoravajuća - oko deset odsto stanovnika ima probleme sa astmom. Najteži pacijenti se leče na Institutu za pulmologiju u Beogradu.
"Broj oboljevanja od astme je stalno u porastu, za to smo jednim delom zaslužni sami jer upravo, zbog faktora rizika, kao što su pušenje, kao što je aerozagađenje, stil života, gojaznost, fizička neaktivnost... Sve to doprinosi da je astma u fokusu", rekao je za RTS dr Mihailo Stjepanović koji je na čelu Instituta za pulmologiju.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni
Kaže da na Institutu oko 90 pacijenata prima biološku terapiju, a oko 300 pacijenata prima najsavremeniji vid terapije. Dr Stjepanović objašnjava da su simptomi astme kašalj, sviranje u grudima, osećaj nedostatka vazduha, koji se mogu javiti i noću i signal su da je potrebno javiti se lekaru. Najpre se radi spirometrija da bi se eventualno ustanovila astma.
Dodaje da i alergeni, velike temperaturne razlike i vlažnost vazduha mogu da utiču na stanje pacijenata obolelih od astme. Savremena biološka terapija, omogućava pacijentima da uprkos astmi, nastave da vode kvalitetan život, i da se na primer, ostvare kao roditelji. O tome je nedavno bilo reči na stručnom skupu i panel diskusiji o astmi na kojoj su učestvovali i pacijenti.