U Evropi, oko 30 miliona ljudi ima zdravstvene probleme zbog astme, a milion i stotinu hiljada pacijenata se godišnje hospitalizuje. U Srbiji je statistika u vezi sa astmom upozoravajuća - oko deset odsto stanovnika ima probleme sa astmom. Najteži pacijenti se leče na Institutu za pulmologiju u Beogradu.
"Broj oboljevanja od astme je stalno u porastu, za to smo jednim delom zaslužni sami jer upravo, zbog faktora rizika, kao što su pušenje, kao što je aerozagađenje, stil života, gojaznost, fizička neaktivnost... Sve to doprinosi da je astma u fokusu", rekao je za RTS dr Mihailo Stjepanović koji je na čelu Instituta za pulmologiju.
Kaže da na Institutu oko 90 pacijenata prima biološku terapiju, a oko 300 pacijenata prima najsavremeniji vid terapije. Dr Stjepanović objašnjava da su simptomi astme kašalj, sviranje u grudima, osećaj nedostatka vazduha, koji se mogu javiti i noću i signal su da je potrebno javiti se lekaru. Najpre se radi spirometrija da bi se eventualno ustanovila astma.
Dodaje da i alergeni, velike temperaturne razlike i vlažnost vazduha mogu da utiču na stanje pacijenata obolelih od astme. Savremena biološka terapija, omogućava pacijentima da uprkos astmi, nastave da vode kvalitetan život, i da se na primer, ostvare kao roditelji. O tome je nedavno bilo reči na stručnom skupu i panel diskusiji o astmi na kojoj su učestvovali i pacijenti.