Išijas je skup tegoba koje okuplja bol u donjem delu leđa i od njega na godišnjem nivou pati oko 40% ljudi, a trend ovog, kao i drugih bolova u leđima raste kao posledica nedovoljno aktivnog stila života.
Najduži i najdeblji živac u telu, a sastavljen je od pet manjih nerava koji izlaze iz lumbosakralnog dela kičme i spuštaju se niz noge gde se granaju u manje živce u natkolenici, predelu kolena, lista, stopala i prstiju.
Kada organizam stari dešava se degenerativna promena na međuprišljenbskim diskusima, podizanje tereta iz nezgodnog položaja tela ili izvođenje pogrešnog pokreta dovodi do pucanja prstena diskusa i izbijanja njegovog središnjeg dela, koji počinje da pritiska odgovarajući kičmeni koren (mesto odakle polaze nervi).
Simptome:
- Konstantan bol u donjem delu leđa i jednoj nozi, ređe obe
- Bol se pogoršava kada osoba sedne
- Osećaj peckanja i vreline u nozi
- Slabost, utrnulost ili nemogućnost pomeranja noge ili stopala
- Osoba ima poteškoća kada stoji ili hoda
Ovaj poremećaj naziva se išijas – išijalgija i najčešće nastaje u donjem delu leđa (lumbalni deo kičme). Išijas u trudnoći je takođe dosta česta pojava koja nastaje usled većeg opterećenja kičmenog stuba i pogađa buduće mlade majke.
Kada je u pitanju bol u donjem delu ledja i kičme se obično javljaju nakon jačeg naprezanja i progresivno se šire ka zglobu kuka, pa niz potkolenicu i list noge pa sve do prstiju.
Bolovi se pojačavaju s pokretima i naprezanjem (kašalj, kijanje, smeh), a istezanje išijadičnog živca (podizanjem ispružene noge) dovodi do pojačavanja njihovog intenziteta.
Većina lekara preporučuje odmaranje u krevetu. Druge metode podrazumevaju primenu lekova za ublažavanje bolova i zapaljenja i za opuštanje mišića. Međutim, vežbe takođe mogu da ublaže simptome išijasa.
BONUS VIDEO