Dah, većina nas to uzima zdravo za gotovo, a ipak, kako pokazuje priliv nedavnih studija, kada naučimo da ga kontrolišemo, on može biti ključ ne samo za naše fizičko blagostanje, već i za našu duhovnu transformaciju.
Disanje je svesna svest i treba vežbati kontrolu daha kroz različite tehnike. Iako su prakse disanja hiljadama godina ugrađene u mnoge verske i duhovne tradicije, porastom modernog zapadnog sveta bile su uglavnom zaboravljene. Međutim, danas smo usred masovnog ponovnog oživljavanja interesa za ove drevne prakse.
Ben Stevart je filmski stvaralac koji godinama istražuje i vežba disanje. „Uvek imamo dah, besplatan je i veći deo našeg života prebačen je u podsvest“, rekao je.
Kada ga vratimo u svesno carstvo, sam čin unošenja svesti u dah je nešto što uvećava iskustvo onoga što nam dah čini, ali i samo osvešćivanje daha omogućava vam da shvatite koliko mi zapravo zadržite dah, koliko je zapravo disanje isprekidano i nedosledno. “
Koji je ispravan način disanja?
Iako je disanje prirodan proces, neki ljudi mogu biti iznenađeni kada shvate da postoji pravilan i pogrešan način disanja.
Američko udruženje za pluća (ALA) daje sledeće savete o tome kako pravilno disati.
Koristite nos
Disanje kroz nos može usporiti dah i učiniti da pluća rade efikasnije. Takođe, olakšava unos azotnog oksida, koji pomaže pri transportu kiseonika po telu.
Disanje kroz nos takođe omogućava nosnicama da:
• filtriraju toksine i alergene iz vazduha i na taj način sprečavaju njihov ulazak u telo
• greju vazduh koji je previše hladan
• vlaže previše suv vazduh
Međutim, disanje kroz usta ponekad je potrebno ako osoba vežba ili ima zagušenje sinusa.
Koristite stomak
Najefikasniji način disanja je spuštanje vazduha ka trbuhu. Kako se dijafragma steže, trbuh se širi i napuni pluća vazduhom.
„Disanje iz stomaka“ je efikasno jer povlači pluća prema dole, stvarajući negativan pritisak unutar grudi. Ovo dovodi vazduh u pluća.
A ovo su najbolje VEŽBE DISANJA koje će popraviti koncentraciju, raspoloženje i imunitet