Iako je naučno dokazano da je redovno kretanje veoma važno za celokupno zdravlje, uz užurbani svakodnevni život ponekad je teško pronaći vreme za trening.
Ipak, novo obimno istraživanje otkriva još jedan snažan razlog zašto bi vežbanje trebalo da postane prioritet – pozitivno utiče na funkcije mozga, bez obzira na uzrast.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti
Istraživanje koje je objavljeno u British Journal of Sports Medicine analiziralo je 133 pregleda 2724 randomizovanih kontrolisanih ispitivanja kako bi se ispitalo kako fizička aktivnost utiče na funkcije mozga.
Zaključak je jasan – fizička aktivnost ima izražen pozitivan uticaj na kognitivne sposobnosti, uključujući percepciju, rasuđivanje, donošenje odluka, rešavanje problema, pamćenje i izvršne funkcije poput planiranja i organizacije.

Shutterstock
Dodatni plus? Ovi efekti su potvrđeni u svim starosnim grupama uključenim u istraživanje.
Posebno se ističe da su deca i tinejdžeri imali najizraženije poboljšanje pamćenja i izvršnih funkcija u poređenju sa odraslima. Osobe sa ADHD-om (poremećajem pažnje i hiperaktivnosti) doživele su najveći napredak u organizacionim i upravljačkim funkcijama u odnosu na ostale ispitanike.
„Ovi nalazi pružaju snažan dokaz da fizička aktivnost, čak i umerenog intenziteta, poboljšava opšte kognitivne funkcije, pamćenje i izvršne funkcije kod svih osoba, bez obzira na uzrast, čime se fizička aktivnost potvrđuje kao ključna i univerzalna preporuka za optimizaciju kognitivnog zdravlja“, zaključuju autori studije.
Zašto vežbanje toliko koristi zdravlju mozga?
Postoji više razloga zbog kojih je fizička aktivnost ključna za mozak. Kako objašnjava neurolog dr. Kliford Sigil iz bolnice Providence Saint John’s u Kaliforniji, fizička aktivnost podstiče rad srca i cirkulaciju, čime se povećava dotok krvi u mozak. Osim toga, redovno kretanje smanjuje rizik od razvoja hroničnih stanja poput visokog pritiska i dijabetesa, koja mogu dugoročno narušiti zdravlje mozga.

Shutterstock
Vežbanje takođe podstiče stvaranje novih neurona u hipokampusu – delu mozga ključnom za pamćenje i učenje – objašnjava sportski neurolog dr. Vernon Vilijams iz Centra za neurološku medicinu ,,Cedars-Sinai" u Los Anđelesu. Uz to, fizička aktivnost podstiče neuroplastičnost – sposobnost mozga da stvara nove veze i da se prilagođava promenama.
Fizička aktivnost ne utiče samo na kognitivne sposobnosti, već i na mentalno zdravlje. Tokom vežbanja telo oslobađa neurotransmitere poput dopamina i serotonina, koji igraju ključnu ulogu u regulaciji raspoloženja, motivacije i mentalnih sposobnosti. Na kraju, vežbanje smanjuje upale u mozgu, koje su povezane sa poremećajima poput moždane magle i opadanja kognitivnih funkcija.
7 vežbi koje možete isprobati za bolje zdravlje mozga
Istraživanja su pokazala da vežbe umerenog i niskog intenziteta imaju najveći uticaj na zdravlje mozga. Takođe, vežbe koje se fokusiraju na specifične obrasce pokreta – poput joge – pružaju izražene koristi za mozak.
Na osnovu rezultata studija i mišljenja neurologa, evo nekoliko najboljih aktivnosti koje možete uključiti u svoju rutinu kako biste održali um oštrim:
- Joga – poboljšava ravnotežu, fleksibilnost i smanjuje stres.
- Hodanje – jednostavno, ali efikasno za poboljšanje cirkulacije i mentalne jasnoće.
- Trčanje ili džoging – snažno utiče na kardiovaskularni sistem i kognitivne funkcije.
- Vožnja bicikla – odlična za mozak i telo, posebno na otvorenom.
- Plivanje – deluje kao celovita aktivnost za telo i mentalnu relaksaciju.
- Tai či – tradicionalna kineska borilačka veština koja poboljšava koordinaciju, koncentraciju i unutrašnji mir.
- ,,Exergames" – video igre koje podrazumevaju fizičku aktivnost, kao što su plesne igre ili VR fitness.

Shutterstock
Idealan pristup, kako ističe dr. Kliford Sigil, jeste kombinovanje vežbi poput joge sa treninzima snage i kardio vežbama koje aktivno uključuju telo. Ključ je podstaći rad srca, jer to posredno doprinosi i optimalnoj funkciji mozga.
Bonus video: