Čuvaju mozak: Lekovi koje svako malo ,,gutamo" bi mogli da smanje rizik od razvoja demencije, a evo i kako

Ana Klikovac Vesti 06.03.2025 15:33 0

Nalazi sugerišu da dugotrajna, a ne intenzivna upotreba ovih lekova može pomoći u zaštiti od demencije

demencija

Shutterstock

Velika studija sugeriše da je dugotrajna upotreba ovih protivupalnih lekova povezana sa smanjenim rizikom od razvoja demencije. Međutim, čini se da koristi dolaze od dugotrajne upotrebe, a ne od visokih doza.

Istraživanja pokazuju da upala može igrati ulogu u razvoju i napredovanju demencije. Pošto nesteroidni protivupalni lekovi (NSAID) pomažu u smanjenju upale, naučnici su se dugo pitali mogu li oni takođe pomoći u zaštiti od demencije. Nova obimna studija objavljena u Journal of the American Geriatrics Society doprinosi ovim dokazima, otkrivši da je dugotrajna upotreba NSAID-a povezana s manjim rizikom od razvoja demencije.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

img

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

img

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

baka

Shutterstock

 

NSAID su grupa lekova koji se obično koriste za smanjenje bola, upale i povišene temperature. Deluju tako što blokiraju enzime (COX-1 i COX-2) koji proizvode prostaglandine, hemikalije uključene u upalu i signalizaciju bola.

Uobičajeni NSAID:
  • Ibuprofen – koristi se za ublažavanje bola, smanjenje povišene temperature i upala kod stanja poput artritisa, bolova u mišićima i glavobolja.
     
  • Naproksen – poznat po dugotrajnijem delovanju, često se koristi za artritis, menstrualne bolove i opštu upalu.
     
  • Aspirin – koristi se za ublažavanje bolova i smanjenje rizika od srčanog i moždanog udara zbog svojih svojstava razređivanja krvi.
     
  • Celekoksib – inhibitor COX-2, dizajniran za smanjenje upale uz manji rizik od želučanih problema u poređenju s tradicionalnim nesteroidnim protivupalnim lekovima.
     
  • Diklofenak – obično se koristi za artritis i mišićno-koštani bol, dostupan u oralnim i lokalnim oblicima.
     
  • Meloksikam – NSAID na recept, često se koristi za osteoartritis i reumatoidni artritis.
     
  • Indometacin – koristi se za teža upalna stanja poput gihta i artritisa.

Iako su nesteroidni protivupalni lekovi efikasni, dugotrajna upotreba može povećati rizik od čira na želucu, oštećenja bubrega i kardiovaskularnih problema. Zato ih treba koristiti s oprezom, posebno u većim dozama ili tokom dužeg vremenskog perioda, piše Sci Tech Daily.

Opsežna studija otkriva povezanost

Studija je pratila 11.745 odraslih osoba u proseku 14,5 godina. Među njima, 9520 je u nekom trenutku koristilo nesteroidne protivupalne lekove, a 2091 osoba je imala dijagnozu demencije.

Istraživači su otkrili da su oni koji su dugotrajno uzimali nesteroidne protivupalne lekove imali 12 % manji rizik od razvoja demencije. Međutim, kratkotrajna i srednjoročna primena nije pokazala nikakve koristi, a veće kumulativne doze nisu dodatno smanjile rizik.

gvožđe

Shutterstock

 

Nalazi sugerišu da dugotrajna, a ne intenzivna upotreba protivupalnih lekova može pomoći u zaštiti od demencije.

„Naša studija pruža dokaze o mogućim preventivnim efektima protivupalnih lekova u procesu demencije. Potrebne su dodatne studije kako bi se ovi dokazi dodatno potvrdili i eventualno razvile preventivne strategije,“ rekao je jedan od autora studije, dr M. Arfan Ikram sa Erasmus MC University Medical Center Rotterdam u Holandiji. 

 

 

Bonus video:

 

 

Komentari (0)