Da li je za srce zdravije brzo ili sporo hodanje? Jedna od ovih aktivnosti značajno smanjuje rizik od aritmije

Vesti 19.04.2025 10:36 0

Rezultati su pokazali da su osobe koje su hodale prosečnim tempom, imale 35 odsto manji rizik od razvoja aritmija, dok je kod onih koji su hodali brzim tempom taj rizik bio manji čak 43 odsto, u poređenju s onima koji su hodali sporo.

hodanje

Shutterstock

Brže hodanje može znatno smanjiti rizik od poremećaja srčanog ritma, pokazuje novo istraživanje naučnika sa Univerziteta u Glazgovu.

Ovi poremećaji, poznati kao aritmije, mogu povećati rizik od moždanog udara, otkazivanja srca pa čak i iznenadnog srčanog udara, ako se ne leče na vreme, piše Independent.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

img

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

img

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

Istraživači su analizirali podatke više od 420.000 ispitanika iz britanske biobanke (UK Biobank) i uporedili brzinu njihovog hoda s pojavom srčanih problema tokom perioda od 13 godina.

Hodanje se klasifikovalo u tri kategorije: sporo (manje od 4,8 km/h), umereno (4,8 do 6,4 km/h) i brzo (više od 6,4 km/h).

Brže hodanje je bolje za zdravlje srca

Tokom praćenja, više od 36.000 osoba razvilo je neki oblik aritmije, uključujući fibrilaciju atrija – kad srce kuca nepravilno i prebrzo – usporeni rad srca i ventrikularne aritmije koje nastaju u donjim delovima srca.

hodanje

Shutterstock

 

 

Rezultati su pokazali da su osobe koje su hodale prosečnim tempom, imale 35 odsto manji rizik od razvoja aritmija, dok je kod onih koji su hodali brzim tempom taj rizik bio manji čak 43 odsto, u poređenju s onima koji su hodali sporo. Posebno se istakla grupa koja je hodala najbrže – kod njih je rizik od fibrilacije atrija bio manji - gotovo 46 odsto.

Istraživanje, objavljeno u časopisu Heart, dodatno potvrđuje važnost uključivanja bržeg hodanja u svakodnevne preporuke za fizičku aktivnost.

Osim brzine hodanja, istraživači su pratili i koliko vremena su ispitanici dnevno provodili u hodu. Pokazalo se da duže hodanje, posebno prosečnim ili bržim tempom, dodatno smanjuje rizik za oko 27 odsto.

Naučnici su naglasili kako je ovo prvo istraživanje koje detaljno razmatra povezanost između brzine hoda i srčanih aritmija i sugeriše da metabolički i upalni procesi mogu igrati važnu ulogu. Naime, brže hodanje može smanjiti rizik od gojaznosti i hronične upale, što na kraju doprinosi zdravlju srca.

Bonus video:

 

 

Komentari (0)