Ušli smo u sezonu krpelja, budite oprezni, mogu vam preneti lajmsku bolest: Obratite pažnju na ove simptome, jedan izgleda skroz bezazleno, a može biti fatalan

Nedeljko Tišanović Vesti 01.04.2025 15:19 0

Lajmska bolest je multisistemska infektivna bolest izazvana Borreliom burgdorferi.

krpelj

Shutterstock

Mogu biti zahvaćeni svi organi, a najčešće: koža, nervi sistem, zglobovi i srce. Bolest prenose razni krpelji iz kompleksa Ixodes ricinus/persulcatus.

Kliničke manifestacije lajamske borelioze 

Bolest se najčešće razvija kroz tri stadijuma. Prva dva stadijuma odgovaraju ranoj, a treći stadijum kasnoj infekciji. Stadijumi bolesti se mogu preklapati, većina bolesnika ne prolazi kroz sve stadijume, a do serokonverzije može doći i kod asimptomatskih osoba, prenosi Stetoskop.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete

img

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja

img

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

Simptomi



Lajmska bolest simptomi ( koji se mogu javiti uporedo sa crvenilom ) su:
  • Umor i opšta slabost
  • Glavobolja
  • Povišena telesna temperatura i drhtavica
  • Ukočen vrat
  • Bolovi u zglobovima i mišićima
  • Otečeni limfni čvorovi glave i vrata

Ukoliko se lajmska bolest ne dijagnostifikuje i ne leči na početku, narednih meseci bakterija se širi po organizmu i komplikuje stanje osobe, kada se mogu javiti drugi ozbiljniji simptomi, zavisno od organa koje je oboljenje zahvatilo:

  • Crvenilo se može proširiti i na ostale delove tela
  • Bolovi i otoci u zglobovima (artritis), koji otežava kretanje
  • Neurološki problemi – meningitis (upala mozga i kičmene moždine), paraliza jedne strane lica  (Belova paraliza), utrnulost i ukočenost ruku i nogu, oštećenje mišića i tetiva
  • Nepravilni otkucaji srca
  • Vrtoglavica i kratak dah
  • Problemi sa kratkoročnim pamćenjem itd, piše Millenium Medic.
Dijagnoza

 

Dijagnoza Lajmske borelioze postavlja se na osnovu: kliničkih manfestacija, epidemioloških podataka (ubod krpelja) i seroloških analiza.

Definitivna dijagnoza se može postaviti jedino kultivisanjem B. burgdorferi, što najčešće uspeva kod eritema migrans, dok se iz likvora i sinovijalne tečnosti ređe može kultivisati. I pored toga što serološke analize imaju visoku specifičnost i senzitivnost, dobijaju se i lažno pozitivni i lažno negativni rezultati, što može stvoriti velike dijagnostičke probleme. Specifična IgM antitela se javljau između 2. i 4. nedelje posle primarne infekcije, maksimalan titar dostižu između 3. i 6. nedelje, a zatim titar postepeno opada. Specifična IgG antitela se mogu detektovati 6 do 8 nedelja posle infekcije i mogu ostati detektabilna duži vremenski period, čak i doživotno. Značajno je istaći da nivo IgG, a manjim delom iIgM antitela može ostati duže vremena povišen, bez obzira na primenjenu antibiotsku terapiju. Od seroloških testova se najčešće koristi ELISA ili IFA, a kao potvrdni se najčešće primenjuje Westernblot test ( WB). 

 

Lečenje 

 

Lečenje Lajmske borelioze zavisi, pre svega, od stadijuma bolesti.

U prvom stadijumu (erythema migrans) bolest se leči ororalno antiboticima, dok se za reaumatske i neurološke manifestacije preporučuje parenteralna primena antibiotika. Za ranu Lajmsku bolest preporučuje se azitromicin i to za odrasle prvi dan 1000 mg, a zatim 4 dana po 500 mg. Deci se daje 20 mg/kg tt, tokom 3 dana u obliku sirupa ili tableta. Kao alternativa, odraslima se mogu davati i doksiciklin (2x100mg/dan), amoksicilin (4x500mg/dan), ili cefuroskim (2x500mg/dan) tokom 14 do 21 dan. Za lečenje neuroloških manifestacija borelioze, najčešće se primenjuje ceftriakson (2 gr dnevno tokom 2 do 4 nedelje). Kao alternativa, može se koristiti i cefotaksim (3 x 2 gr na dan) ili kristalni penicilin (4 x 5 mil. i.j. i.v. 20-30 dana). Za reumatske manifestacije, najčešće se preoručuje doksiciklin (2 x 100 mg) ili amoksicilin (3-4 x 500 mg) 30 do 60dana,mada se mogu primeniti i ceftriakson(2 gr dnevno) ili kristalni penicilin (20 mil. i.j. u 4 dnevne doze) tokom 14-30 dana. Konačno, za lečenje lajmskog karditisa koristi se ceftriakoson (2grdnevno) ili doksiciklin (200mg/dan), tokom 2-4 nedelje. 

 

Prognoza i prevencija 

 

Terapijski odgovor je najbolji kada se sa lečenjem započne u ranoj fazi bolesti. U kasnijim fazama Lajmske bolesti lečenje je takođe delotvorno, ali je oporavak bolesnika znatno duži. Većina obolelih na kraju se oporavi uz minimalne rezidualne deficite ili bez njih. Danas u SAD postoji vakcina za prevenciju Lajmske bolesti. Ona se sastoji od rekombinantnog lipoproteina A spoljašnje membrane sa adjuvansom. Primenjuje se u tri doze 0, 1. i 12. meseca, s tim što treću dozu treba dati u aprilu, tako da vakcinisana osoba maksimalni titar antitela postigne za vreme letnje sezone, piše Stetoskop

Bonus video: 

OŠTRE KRITIKE ZA DIZNIJEVU ''SNEŽANU'' - Fanovi razočarani novom verzijom #najzena #zena #najzenasrbije #snezanaisedampatuljaka #fyp #foryoupage #foryou ♬ original sound - Najzena.rs

 

Komentari (0)