Već godinama vlada uverenje da je 10.000 koraka dnevno standard neophodne fizičke aktivnosti. Međutim, novo revolucionarno otkriće ukazuje na to da je za bolje mentalno zdravlje dovoljno da na dan napravite i nešto manje koraka. Naučnici iz Španije analizirali su 33 studije sa ukupno 100.000 učesnika kako bi otkrili koliko je koraka dnevno potrebno napraviti da se smanji rizik od depresije.
Koliko koraka dnevno je potrebno?
Depresija je sve veći problem i pogađa sve mlađu populaciju. Nema osobe koja ponekad nije iskusila periode tuge, ljutnje ili potrebe za socijalnom distancom, ali kod osoba koje pate od hronične depresije, ovi osećaji su intenzivniji i trajniji, do te mere da značajno narušavaju kvalitet života. Fizička aktivnost, iako nije jedini način, poznata je kao korisna za smanjenje depresije i poboljšanje raspoloženja.
Španska studija je prva koja je istraživala direktnu vezu između broja koraka na dan i mentalnog zdravlja. Naučnici su dokazali da 7.000 koraka dnevno smanjuje verovatnoću depresije za čak 31%. Rizik od razvoja depresije dodatno se smanjuje za 9% sa svakih dodatnih 10.000 koraka dnevno, pokazalo je istraživanje objavljeno u časopisu „Jama Network Open“. Učesnici ovog istraživanja nosili su pedometre kako bi pratili svoje dnevne korake i ispunjavali upitnike za procenu mentalnog zdravlja. „Naši rezultati su pokazali značajnu povezanost između većeg broja dnevnih koraka i manjih simptoma depresije“, napisali su naučnici sa Univerziteta u Kastilja La Manča.
„Iako postoji jasna povezanost između većeg broja koraka i slabijih simptoma depresije, ne možemo definitivno reći da više hodanja smanjuje depresiju, budući da je većina studija posmatrala samo jedan trenutak u vremenu“, rekao je dr Brendon Stabs sa Kraljevskog koledža u Londonu, koji nije bio uključen u studiju. „Međutim, nalazi se podudaraju sa postojećim dokazima o dobrobitima fizičke aktivnosti za mentalno zdravlje. Ohrabrujuća poruka je da čak i skromno povećanje broja koraka na dan može potencijalno smanjiti rizik od budućeg nastanka depresije“, dodao je. Na kraju je zaključio da su „potrebna dodatna dugoročna ispitivanja o uzrocima depresije.“
Najčešći simptomi depresije su:
- Kontinuiran osećaj tuge i neraspoloženja
- Osećaj beznađa
- Razdražljivost i sklonost plakanju
- Anksioznost
- Nedostatak motivacije i interesa za bilo šta, pa čak i za hobije
- Crne misli
- Nedostatak apetita i energije
- Poremećen san
- Nagon za socijalnom izolacijom
Ako vi ili neko koga poznajete oseća neke od ovih simptoma, potražite pomoć lekara.
Video: