Nemojte da trpite: Odlaganje mokrenje nije dobra navika, može da izazove ozbiljne posledice

Vesti 19.12.2024 19:58 0

Za neke ljude odlaganje mokrenja je opasnije, pa bi trebalo da pripaze da to ne rade prečesto

bol

Shutterstock

Ako obično čekate satima da odete da mokrite, trebalo bi da ponovo razmislite o toj navici, savetuju stručnjaci.

Koliko ste puta odlučili da prvo treba da obavite sastanak ili da stvarno ne želite da propustite ni sekundu filma koji gledate, pa odlažete odlazak na toalet?

Često odlaganje mokrenja generalno može biti bezopasno, ali postoje neki slučajevi u kojima ova navika može predstavljati pretnju vašem zdravlju, naročito ako je reč o uobičajenom, naučenom ponašanju, rekao je dr. Džejson Kim, klinički vanredni profesor urologije na Univerzitetu Stoni Bruk u Njujorku, piše CNN.

„Postoji složen neurološki sistem koji kontroliše mokrenje“, dodao je Kim, koji je takođe direktor univerzitetskog Centra za žensko zdjelično zdravlje i kontinenciju. „Vaši bubrezi proizvode urin, a zatim se on sliva niz dve cevi koje se nazivaju ureteri do bešike. Rekao bih da je normalni kapacitet bešike oko 400 do 600 kubnih centimetara.“

bubrezi

Shutterstock

 

Nakon što je bešika otprilike napola puna, nervni receptori šalju signale mozgu da je vreme za mokrenje, a mozak govori vašoj bešici da je zadrži do prihvatljivog vremena za mokrenje, rekao je Kim. Tada će mozak poslati signale koji opuštaju mišić sfinktera uretre i tjeraju mišiće bešike da se kontrahuju kako bi istisnuli urin, rekao je Kim.

„Tako smo građeni – jer da mokrimo dok hodamo uz, recimo, put, naši bi nas predatori nanjušili“, rekao je dr. Dejvid Šusterman, sertifikovani urolog na NY Urology u Njujorku. „Mokraća u sebi sadrži koncentrisane toksine, zbog čega ih vaše telo pokušava da se oslobodi – i ono što se na kraju dešava je da želite da zadržite toksine jer imaju miris po njima, i želite da budete u mogućnosti da ih izbacite u vreme kada ste zaštićeniji.“

Evo šta još treba da znate o rizicima zadržavanja mokraće.

Razlozi zbog kojih ne biste trebali zadržavati mokraću

Odlaganje mokrenja može povećati rizik od dobijanja infekcije mokraćnog sistema ili UTI, što je posledica ulaska bakterija u mokraćni trakt. Iako bi mokrenje u idealnom slučaju izbacilo sve nove „uljeze“, zadržavanje urina može „stvoriti 'plodno tlo' za razmnožavanje bakterija“, rekao je dr. Džejmin Bramhat, urolog u Orlando Health-u i saradnik CNN-a.

Zbog toga se ljudima, posebno ženama, savetuje da mokre nakon se*sa jer trenje pri se*sualnoj aktivnosti može gurnuti bakterije u mokraćnu cev. Ako se ne leči, UTI može preći na bubrege i izazvati bubrežnu infekciju pijelonefritis, rekao je Kim. Ako se i ta infekcija ne kontroliše, može doći do infekcije krvotoka ili urosepse — sepse iz urinarnog izvora.

S vremenom, prečesto zadržavanje mokrenja može opteretiti, a time i oslabiti, mišiće bešike, koji tada ne mogu proizvesti dovoljno snage za pražnjenje urina, kažu stručnjaci. Zbog toga može biti „teže potpuno se isprazniti kada konačno odete na WC“, rekao je Bramhat. „Kada se to dogodi, možete ući u začarani krug - višak urina znači veći rizik od infekcija.“

urin

Shutterstock

 

„Vidimo da se takve stvari dešavaju kod medicinskih sestara i učitelja“, rekao je Kim. „Uopšte ne idu na WC tokom celog radnog dana kada su na smeni ili u učionici.“ Ako primetite da ne možete normalno mokriti, nemojte čekati da vidite hoće li se nešto promeniti — potražite savet lekara. Dostupni tretmani uključuju samostalnu kateterizaciju, dugotrajnu kateterizaciju ili sakralnu neuromodulaciju - pejsmejker bešike koji ponekad može „vratiti sposobnost normalnog stiskanja mišića bešike“, rekao je Kim.

U ekstremnijim slučajevima, kažu stručnjaci, zadržavanje mokraće može izazvati vraćanje urina u bubrege, što može dovesti do infekcija, oštećenja bubrega ili hidronefroze. Hidronefroza je stanje u kojem bubrezi nateknu i rastežu jer je protok mokraće ometen. Nedovoljno pražnjenje bešike takođe može izazvati bolove u stomaku, grčeve ili bubrežne kamence.

Koliko je riskantno zadržavanje mokraće?

„Uvek je najbolje poslušati znakove svog tela što je brže moguće“, kažu stručnjaci, pogotovo zato što nikada ne znate kada se vaša uretra susrela s bakterijama koje bi mogle dovesti do UTI. Za prosečnu zdravu osobu, međutim, zadržavanje mokraće do nekoliko sati nekoliko puta nedeljno verovatno neće izazvati štetu, kažu stručnjaci. Ali ako redovno ignorišete vaš nagon za mokrenjem koji traje nedeljama ili duže, nepotrebno opterećujete svoj bešiku i bubrege.

Za neke ljude odlaganje mokrenja je opasnije, pa bi trebalo da pripaze da to ne rade prečesto. To se takođe odnosi na one koji se možda ne mogu boriti protiv infekcija, uključujući starije ljude koji možda imaju smanjenu sposobnost normalnog mokrenja budući da starenje može biti praćeno povećanom prostatom (kod muškaraca) i stezanjem uretre (kod žena), rekao je Šusterman. Oni s neurogenim poremećajima bešike ili bubrega takođe su izloženi većem riziku od povreda zbog zadržavanja mokraće.

bešika

Shutterstock

 

Trudnice bi takođe trebalo da posebno pripaze i ne odgađaju mokrenje jer su već izložene većem riziku od infekcija mokraćnog sistema zbog povećane težine i pritiska materice na bešiku, što može sprečiti pražnjenje urina, rekao je Šusterman. „Ako pušite ili radite sa toksinima kao što je benzin, imate veći rizik od razvoja raka mokraćne bešike“, dodao je Šusterman, „tako da je često mokrenje važno i za vas“.

„Ako zadržavate mokrenje jer ste primetili da neuobičajeno često trčite na WC, to bi mogao biti znak sindroma preaktivne bešike, dijabetesa ili infekcije mokraćnog sistema“, kažu stručnjaci. U tom slučaju posetite urologa koji vam može pomoći da otkrijete o čemu se radi i započnete s vežbama koje su dobre za kontrolu bešike.

„Ako vam se ne sviđaju javni WC-i, jasno mi je“, rekao je Bramhat. „Ali bolje je da odete mokriti kad vaše telo to signalizira, nego da zadržavate mokraću. Nosite sa sobom maramice za dezinfekciju ili prenosnu navlaku za sedište ako ćete se tako osećati udobnije. Vaša bešika će vam biti zahvalna ako idete mokriti na vreme!“ 

 

 

Bonus video:

 

@najzena.rs Sve više žena u Srbiji bude se u 3.39 ujutru! Lekari objašnjavaju zašto #najzena #zena #fypシ゚ #fyp #goviral #foryou ♬ original sound - Najzena.rs

 

 

Komentari (0)
Loading