Mnogi parfemi sadrže potencijalno štetnu hemikaliju poznatu kao ftalate, koja pomaže da mirisi traju duže.
Rizici koje ftalati (kao što su DEHP, DBP, DIBP i BBP) predstavljaju za decu već su dovoljno dobro dokumentovani, a određeni oblici ove hemikalije zabranjeni su u dečjim igračkama u SAD-u. Međutim, u SAD-u ne postoje takva ograničenja za njihovu upotrebu u parfemima i drugim proizvodima za negu, poput šampona i sapuna, piše Futurism. Dakle, na potrošaču je da ih izbegava kad god je to moguće. Kada je reč o Evropskoj uniji, Komisija je zabranila upotrebu ftalata u dečjim igračkama za decu do tri godine, dok je njihovo korišćenje zabranjeno u kozmetičkim proizvodima. Ipak, nisu svi ftalati zabranjeni, ali postoji regulacija u pogledu toga koliko ftalata proizvodi mogu sadržati.
„Preporučujem potpuno izbegavanje dodatih mirisa – u parfemima, mirisnim losionima i šamponima, čak i mirisnim deterdžentima i antiperspirantima“, rekla je za The Washington Post Andrea Gore, profesorka farmakologije i toksikologije na Univerzitetu Teksas u Ostinu.
Literatura o izloženosti ftalatima – posebno među decom – je zabrinjavajuća. Hemikalija se smatra endokrinim disruptorom, što znači da ometa sposobnost tela da proizvodi i reguliše hormone. To izaziva velike rizike u razvoju dece. U jednoj studiji istraživači su povezali višu koncentraciju ftalata u urinu sa 25% povećanim rizikom od ponašanja povezanih sa ADHD-om kod adolescenata.
Ali nedostaci nisu ograničeni samo na decu. Ftalati su takođe povezani sa kardiovaskularnim bolestima kod odraslih. Studija na odraslim ženama ilustrovala je gotovo trenutne prednosti izbacivanja kozmetičkih proizvoda koji sadrže ftalate: nakon samo 28 dana bez ftalata, učesnice su pokazale ne samo smanjenu koncentraciju ftalata u urinu, već i zapanjujuće smanjenje gena povezanih sa rakom dojke.
Neki tvrde da nema dovoljno podataka koji bi dokazali da uzrokuju negativne efekte kod ljudi. Međutim, sprovedeni su opsežni testovi na životinjama i to je, prema profesorki Gore, više nego dovoljno dokaza. „Ako hemikalija ima efekat na endokrini poremećaj kod životinja, postoji izuzetno velika sigurnost da je to slučaj i kod ljudi“, dodala je. „Hormoni endokrinog sistema su strukturno i funkcionalno slični, ako ne i identični.“
Ipak, možda postoji argument o tome trebamo li se fokusirati na ftalate u parfemima kada je toliko mnogo proizvoda – od kesa za smeće do deterdženta za pranje veša – „namirisano“ tim stvarima. Puno plastike se takođe pravi sa ovom hemikalijom, jer je čini mekšom i fleksibilnijom.
Bez obzira na to, izbacivanje ftalata iz upotrebe ne mora značiti odricanje od parfema, sapuna i svih ostalih mirisnih proizvoda. Postoje alternative bez ftalata, a možete smanjiti svoju izloženost na druge načine, na primer izbegavajući ultraprerađenu hranu. Ftalati se takođe koriste u plastičnim posudama za hranu, pa je izbegavanje zagrevanja obroka u njima još jedan način da se smanji rizik.
„Iskreno je teško ne uzeti u obzir sve izvore potencijalnih endokrinih disruptora i stoga mislim da biste se, kako biste sačuvali razum, trebali fokusirati na promene koje su održive za vaš stil života i resurse“, rekla je Rebeka Jeun, endokrinološkinja sa Univerziteta Louisville Health.
Bonus video: