Iako se smatra da je kofein glavni aktivni sastojak, istraživanja sve više ukazuju na to da kafa sadrži i brojne druge sastojke, poput polifenola, koji mogu imati pozitivne efekte na zdravlje. Oni deluju kao antioksidansi i protivupalne supstance, smanjujući oksidativni stres i štiteći organizam od različitih bolesti.
Produžava život tačno 1,8 godina
Nedavno istraživanje koje je obuhvatilo više od 50 studija, objavljeno u časopisu „Ageing Research Reviews“, pokazalo je da redovno pijenje kafe može produžiti životni vek za prosečno 1,8 godina. Naučnici, uključujući Rodriga Kunhu sa Univerziteta u Koimbri, ističu da kafa nije samo povezana sa dužim životom, već i sa zdravijim starenjem.
Smanjuje rizik od srčanog i moždanog udara
Osim što može smanjiti rizik od bolesti povezanih sa godinama, poput srčanih i plućnih bolesti, moždanog udara, nekih vrsta raka, dijabetesa, demencije i depresije, kafa takođe ima povoljan uticaj na mišićno, kardiovaskularno, mentalno i imunološko zdravlje. Umerena konzumacija (tri do pet šolja dnevno) čini se najkorisnijom, jer može ublažiti biološke mehanizme starenja i smanjiti potencijalne zdravstvene probleme.
Međutim, autori napominju da su ovi pozitivni efekti relativno mali i da su zasnovani na posmatračkim studijama, pa nije moguće potpuno isključiti uticaj spoljašnjih faktora poput socioekonomskog statusa i načina života. Ukupno gledano, umerena konzumacija kafe može biti korisna za zdravlje, ali važno je imati na umu da je umerenost ključ.
Video: