Postoji li još neko ko se bori sa iznenadnim umorom poslednjih dana? Niste sami.
Ali, ako mislite da je nedavna iscrpljenost znak trenutnih okolnosti – tamnije noći, hladnije vreme i pomeranje časovnika – možda se varate.
Istina je da sezonski faktori možda nisu potpuno odgovorni za vaše sve češće nemirne noći.
Zapravo, jedan stručnjak je nedavno pomenuo sedam drugih faktora za koje veruje da mogu doprineti opštem osećaju umora i malaksalosti u društvu trenutno.
Visok nivo kortizola
Kada smo pod stresom, naši unutrašnji nivoi hormona kortizola naglo rastu.
Ova telesna reakcija ima za cilj da vas održi u stanju visoke pripravnosti kako biste mogli da se nosite sa okidačem – bilo da je u pitanju nešto opasno, kao što je neko ko vas juri, ili nešto blaže, kao što je malo teži dan na poslu.
Međutim, prema medicinskoj biohemičarki i naučnici za životnu sredinu, Džejn Olis, kako društvo postaje sve stresnije, tako rastu i ljudski nivoi kortizola.
Povećana svest može često otežati uspavljivanje noću.
Povećana anksioznost
Na sličan način na koji kortizol utiče na telo, anksioznost, bilo svesno ili nesvesno, može predstavljati prepreku za opuštanje, naročito noću.
Stanje visoke pripravnosti u kojem nas ponekad drži, „iscrpljuje energiju i otežava opuštanje“, kaže Džejn.
Da bi se nosili sa ovim u kratkom roku, savetuje da ljudi koji pate od anksioznosti pokušaju da zabeleže spisak stvari koje moraju da reše narednog dana.
Iako ovo može zvučati kao kontraproduktivno za postizanje stanja smirenosti, izveštaji kažu da može pomoći u organizovanju misli.
Hormonski disbalans
Za žene, telesne promene koje utiču na hormone, poput menstruacije i menopauze, mogu značajno uticati na vašu sposobnost da zaspete.
Oba stanja smanjuju nivo estrogena, a nuspojave poput nemira često otežavaju spavanje.
Iako zvuči jednostavno, održavanje sobe hladnom noću, nošenje prozračnih pidžama i pokušaj održavanja mirne večernje rutine može pomoći u ovim okolnostima.
Sedeći način života
Ovo možda zvuči kao nešto što svi znamo, ali mnogi insomniaci zaboravljaju uticaj koji svakodnevni pokret i vežbanje imaju na sposobnost spavanja.
Ne samo da ovi faktori stvaraju umor mišića u telu, već porast endorfina izazvan tim pokretima takođe opada, ostavljajući vas u smirenijem stanju nego obično.
Sedeći način života ima suprotan efekat i može izazvati osećaj nemira i u telu i u umu kada se noć približava.
„Redovna fizička aktivnost, posebno umerena aerobna vežba, poboljšava kvalitet sna povećavajući vreme provedeno u sporim talasima, dubokom snu“, objašnjava Džejn.
Međutim, ona dodaje: „Samo izbegavajte intenzivne treninge neposredno pred spavanje, jer mogu odložiti početak sna.“
Previše plave svetlosti
Dobro je poznata činjenica da tehnologija treba da bude zabranjena pre spavanja svima koji se bore sa nesanicom.
Ali specifična vrsta svetlosti koju reflektuju laptopi, telefoni i televizori može odložiti lučenje melatonina, hormona koji pomaže mozgu da zaspi, čineći da ostanete budni mnogo duže nego što ste možda očekivali.
„Pokušajte da isključite ekrane sat ili dva pre spavanja, ili koristite postavku sa toplim svetlom“, savetuje Džejn, dodajući da je najbolje „izložiti se prirodnom ili žutom svetlu kako biste resetovali vaš biološki sat i signalizovali da je vreme da budete budni“.
Kasni obroci
Iako se ,,pravo" vreme za poslednji obrok dana često diskutuje među stručnjacima za zdravlje, Džejn kaže da je važno za ljude koji imaju problema sa spavanjem da ne ostave obrok previše kasno – i sigurno ne da uživaju u ponoćnoj užini.
„Večera neposredno pre spavanje može poremetiti san jer se vaše telo fokusira na varenje umesto na smanjenje aktivnosti“, objasnila je stručnjakinja.
„Pokušajte da završite obrok nekoliko sati pre spavanja kako biste poboljšali kvalitet sna.“
Loša večernja rutina
Iako faktori kao što su smene na poslu koje se smenjuju, saobraćaj i društveni planovi ponekad mogu uticati na to u koje vreme uspete da legnete na kraj dana, Džejn kaže da je važno da stvorite što stabilniju rutinu pre spavanja.
Redovan san trenira vaš cirkadijalni ritam, što znači da će vaše telo brže zaspati – i što je još važnije, neće se buditi, piše Tyla.
Bonus video: