Ovih 5 znakova otkrivaju da unosite previše šećera: Skriva se i u zdravim namirnicama, evo pod kojim nazivima

Vesti 24.09.2024 12:35 0

Mnoge namirnice sadrže velike količine skrivenog šećera, pod nazivima koji ne govore o tome da je šećer u pitanju.

žena

Shutterstock

Većina ljudi ne može zamisliti život bez slatkiša, pa često ne razmišljaju o tome da li konzumiraju previše šećera na taj način. Američka asocijacija za srce preporučuje da se ne jede više od 25 do 36 grama ili oko 100 do 150 kalorija šećera dnevno, dok Svetska zdravstvena organizacija govori o najviše 50 grama šećera dnevno, uz ogradu da je najbolje svesti ga na 25 grama.

Međutim, čak i "zdrave" namirnice, poput granole sadrže oko 8 grama šećera, a grčki jogurt od borovnice 14 grama, pa je očigledno da je ishrana puna skrivenih šećera, na koje skoro niko ne obraća pažnju.

Ovako se naziva dodatni šećer u proizvodima

- Saharoza

- Glukoza, glukozni sirup ili dekstroza

- Fruktoza

- Kukuruzni sirup

- Maltoza

- Laktoza

- Invertni šećer

- Med

- Agavin sirup, javorov sirup ili rižin sirup

ovsene pahuljice

Shutterstock

 

Znakovi da jedete previše šećera

Nije ni čudo da unosimo previše šećera, čak i nesvesno, kaže dr Lela Ahleman, specijalizant dermatologije, proktologije i nutricionizma, koja je izdvojila neke od mogućih znakova konzumiranja previše šećera.

1. Gojenje i stalna glad

Nije tajna da šećer ima puno kalorija. Ali postoji još jedan razlog zašto se zbog šećera tako brzo debljamo: „Ako jedete previše šećera, stalno ste gladni“, kaže doktorka. „Razlog je to što šećer kratkoročno podiže nivo glukoze u krvi, ali nema dugotrajan učinak zasićenja zbog nedostatka vlakana. Stalna glad zbog koje stalno jedete, dovodi do gojenja“, objašnjava.

2. Akne

Kad jedemo šećer, ne raste samo nivo insulina, već i hormona u krvi koji izaziva pojavu bubuljica. „Zajedno s insulinom, taj hormon stimuliše lojne žlezde, zbog čega se zapuše,  što dovodi do pojave akni i upala“, pojašnjava doktorka.

3. Promene raspoloženja

Veliki porast nivoa glukoze u krvi dovodi do oslobađanja insulina, često toliko da se šećer u krvi ne spusti na normalan nivo, već ispod osnovne vrednosti, tako da imate relativnu hipoglikemiju i to dovodi do promena raspoloženja i mrzovoljnosti, kaže Ahleman.

4. Upala i slab imunitet

Normalno, telo apsorbuje šećer preko tankog creva. Međutim, ako količina jednostavnih šećera, kao što su glukoza i fruktoza premašuje kapacitet tankog creva, taj jednostavni šećer završava u debelom crevu, objašnjava Ahleman. Stručnjaci ističu da taj šećer u debelom crevu postaje hrana za bakterije koje tu uobičajeno postoje.

5. Ubrzano starenje

Naučno je dokazano da visok unos šećera dovodi do stvaranja krutog kolagenskog vezivnog tkiva, lomljivog, postaje lakše za degeneraciju i, što je vrlo važno, telo je manje sposobno samo to da popravi. To znači da kvalitet kolagena opada.

Bonus video:

 

 

Komentari (0)
Loading