Svaki roditelj želi da mu dete odraste u dobrog i saosećajnog čoveka, ali nažalost, neki roditelji su neprijatno iznenađeni kada saznaju da njihovo dete zlostavlja druge.
Ipak, postoji mnogo načina kako već od malih nogu možemo odgajati decu da budu empatična i ljubazna prema svojim vršnjacima, kaže klinički psiholog Samanta Rodman Vajten, prenosi Yourtango.
Evo osam načina kako odgojiti dete koje neće biti nasilno:
Učite ih empatiji
Deca treba da nauče da razmišljaju o tuđim osećanjima jednako kao o svojim. Važno je validirati njihove emocije, ali im i pokazati kako da razumeju osećanja drugih. Na primer, umesto da samo kažete: ,,Vidim da si bio ljut kad ti je Ivan uzeo loptu," možete dodati: ,,Izgleda da je i on bio ljut, možda je mislio da ćete se igrati zajedno."
Razgovarajte o ličnim emocijama
Deci ne pomaže ako roditelji izgledaju kao emocionalno nepobedivi. Ako roditelji pokažu svoju ranjivost, deca će lakše razviti empatiju i prema sebi i prema drugima. Na primer: ,,Žao mi je što nisam igrala s tobom jer sam bila nervozna zbog pospremanja."
Validirajte osećanja sve dece uključene u konflikt
Ako se pojavi svađa među decom, važno je pokazati razumevanje za sve strane. Time ih učimo da svi imaju svoje razloge i osećanja koja stoje iza njihovih postupaka. Na primer: ,,Ljut si jer ti je sestra uzela igračku, a ona je bila tužna jer nisi obraćao pažnju na nju."
Govorite u ime onih koji ne mogu govoriti
Deca treba da razumeju važnost zaštite slabijih, poput životinja i beba. Knjiga ,,Horton Hears A Who!" Dr. Susa može biti dobar uvod za razgovor o brizi za slabije.
Razgovarajte o tuđim osećanjima
Nakon susreta s članovima porodice ili prijateljima, možete zajedno razmisliti o tome kako su se oni osećali. Na primer: ,,Šta misliš, šta je baka mislila kada nam je mahnula za rastanak?"
Budite dosledni u vezi s ruganjem i zadirkivanjem
Uvredama i zadirkivanju treba odmah stati na put, čak i kada su deca mala. Kada dete nazove nekog ružnim imenom, umesto da se smejemo, važno je objasniti: ,,To ga može povrediti, nije lepo nazivati druge lošim imenima."
Objasnite da svi imaju osećanja i žele prijatelje, bez obzira na izgled
Deca bi trebalo da razumeju da svi, bez obzira na razlike, zaslužuju poštovanje i prijateljstvo. Ako sretnu dete sa posebnim potrebama, umesto da ga izbegavaju, roditelji bi ih trebalo podstaknuti da se upoznaju i pozdrave.
Primorajte ih da se izvine kada pogreše
Umesto tihog izvinjenja ili stida, važno je preuzeti odgovornost i javno pokazati da greške nisu u redu. Na primer: ,,Oprosti što sam ti čvrsto stisnula ruku kad si počeo da rušiš stvari. Bila sam ljuta, ali to ne opravdava moj postupak."
Na kraju, roditelji treba da paze i na svoje ponašanje – deca uče iz primera koje vide kod kuće. Time ćemo im pomoći da usvoje vrednosti empatije i poštovanja, što će im u velikoj meri smanjiti verovatnoću da postanu nasilnici.
Bonus video: