U današnjem svetu nije lako odgajati dete puno samopouzdanja, posebno zbog mnogih spoljašnjih uticaja. Nije dovoljno samo pohvaliti dete, kao što često mislimo, nego postoji nešto mnogo važnije.
Možemo filozofirati i mudrovati o odgoju i vremenima, o vršnjacima i društvenim mrežama. Međutim, činjenica je da danas nije lako odgajati samopouzdano dete. Nije lako biti ni odrasla osoba sa solidnom dozom samopouzdanja, a kamoli odgajati dete koje odrasta uz sve moderne izazove tako da ima dovoljno samopouzdanja. To nije laka borba koju moraš osvojiti.
Svaki roditelj želi pomoći svom detetu i podstaći ga da bude samouvereno, samopouzdano, da zna da vredi, da zna da je važno, da zna da je bitno dok kroči svetom. I svi imamo na umu istu stvar, pa često i isti cilj, ali ponekad je način na koji to radimo – pogrešan.
U jednoj od epizoda podkasta ,,On Purpose With Jay Shetty" gostovala je razvojna psihološkinja Aliza Pressman, koja je ujedno i autorka knjige ,,5 načela roditeljstva" i vodi svoj Instagram kanal ,,Raising Good Humans", i tada se pozabavila jednom od uobičajenih grešaka koje roditelji prave kada je samopouzdanje dece u pitanju. Ono najvažnije što je istakla jeste ova rečenica: „Kompetentnost je ta koja gradi samopouzdanje, a ne pohvale.“
„Ako svom detetu kažete da je neverovatno, neće se osećati kao da je neverovatno. Stvar je u kompetenciji – da im pomognete da razviju veštine“, objasnila je Presman. „A te veštine ne moraju značiti da su vrhunski violinisti ili teniseri. To može biti da znaju da kuvaju ili pospreme sudove. Samo da budu funkcionalna osoba.“
To je nešto na šta često zaboravimo. Naučili smo da je važno pohvaliti dete, a hvalimo ih često zbog stvari koje nisu nužno važne za njihovo samopouzdanje ili nemaju osnovu. Ako ih naučimo da nešto urade, oni će se osećati daleko bolje jer će i sami znati da su nešto savladali i naučili. Da nešto – znaju i mogu.
Ono što je takođe istakla Presman je da roditelji često rade stvari umesto svoje dece, čak i kada su sama deca sposobna to da urade, ali ih onda pohvalimo, misleći da će im to ojačati samopouzdanje. Iako je, naravno, važno deci dati do znanja da verujemo u njih, Presman je za HuffPost naglasila da je put do vere u sebe zapravo kompetencija, dokazani osećaj da smo dobri u nečemu.
„Tada je naša pohvala zapravo autentično zrcaljenje onoga što već i sami znaju da je istina o sebi“, objasnila je. Ta kompetencija o kojoj govori može biti na bilo kojem području, pa čak i u kućnim poslovima. Već je ranije studija Univerziteta u Minesoti pokazala da su deca koja su kao mala pomagala u osnovnim kućnim poslovima bila samopouzdanija u odraslom dobu od one koja nisu imala zaduženja u kućnim poslovima ili su ih počela obavljati tek u tinejdžerskim godinama.
„Nemojte im dati zadatak i onda ispraviti to jer vi to radite bolje“, rekla je Presman. „Neka postanu bolji u tome kroz praksu.“
To ne moraju biti samo poslovi, već mogu za početak biti stvari koje dete već zanima, jer će ga to dodatno motivisati da razvije taj zadatak ili veštinu. Sve što budu vežbali ili dosledno radili, izgraditi će se njihova jaka strana.
Ono što može dodatno ojačati dečje samopouzdanje je podsećanje na njihova postignuća kojih su svesna. Na primer, možete da ih podsetite na jednu stvar koju ranije nisu mogli ili znali, a danas je rade vrlo dobro. Samopouzdanje je u današnjem svetu veoma važno i isplati se raditi na tome!
Bonus video: