Tartufi su posebne podzemne gljive koje rastu u simbiozi sa određenim vrstama stabala, poput hrasta, kestena, topole, leške, lipe i bukve. Obično se nalaze oko 30 centimetara ispod površine zemlje, a za njihovo pronalaženje koriste se specijalno dresirani psi, koji svojim izuzetnim njuhom pomažu u otkrivanju tartufa.
— Tartufi već vekovima poseduju reputaciju prehrambenog afrodizijaka. Ono što objašnjava njihovo afrodizijačko dejstvo je prisustvo feromona koji izazivaju hemijske reakcije kako kod ljudi tako i kod životinja. Italijanski naučnici su u pre par godina u crnom zimskom tartufu našli anadamid, molekul koji je zadužen za afrodizijačko dejstvo. Osim ovog dejstva, istraživanja su pokazala da su tartufi otporni na radioaktvno zračenje iz čega proizilazi zaključak da se njiohovom konzuamcijom isto dešava i sa ljudskim organizmom, ali naravno kako bi do toga došlo neophodna je konstantna konzumacija, što je prilično teško obzirom na njihovu visoku cenu — navodi za Magazin politika nutricionista Ana Todorović.
Najpoznatiji su beli i crni tartuf, a postoji oko 180 vrsta. Važno je napomenuti da je jestivo tek 10 vrsta ove tartufa.
Nuritivne vrednosi tartufa
Tartufi su bogati mineralima poput fosfora, kalcijuma, magnezijuma, sumpora i gvožđa, a takođe su odličan izvor proteina sa kompletnim setom esencijalnih aminokiselina koje telo ne može samo da sintetizuje i mora ih unositi putem hrane. Međutim, budući da se tartufi obično koriste u vrlo malim količinama, najčešće kao začin, nije ih dovoljno za unos tih nutrijenata u značajnim količinama.
Obično se servira 8-10 grama tartufa po osobi po obroku, a najčešće se rendaju na već pripremljena jela. Aroma crnih tartufa se pojačava kratkim i blagim kuvanjem, dok je aroma belih tartufa vrlo intenzivna, ali i brzo nestaje. Arome crnog i belog tartufa su prilično različite.
— Crni tartuf ima suptilniju aromu, dok je aroma belih intezivnija, podseća na beli luk .Tartufi sadrže i male količine androstenona, steroida koji daje speciifčan miris ispod muškog pazuha. Tartufi su osetljivi na vlagu i preporuka je da se čuvaju u pirinču ukoliko se ne iskoriste u potpunosti. Osim svežih tartufa na tržištu je dostupno i ulje sa tartufima koje može biti odlična zamena zbog specifične arome — kaže Todorović.
Karakteristike crnog tartufa
Crni tartufi su često nazvani "brilijantima" među gurmanima, a svako ima svoje viđenje ovog "crnog zlata". Neki tvrde da tartufi mirišu na čokoladu, dok drugi upoređuju njihov miris sa onim od oraha.
Jedno je sigurno – crni tartufi su izuzetnog ukusa i mirisa, a njihova nutritivna vrednost čini ih jednim od najcenjenijih jela na svetu. Osim što su delikatesa, tartufi su i vrlo korisni za naše zdravlje.
Crni tartufi – gljive koje su oduvek bile na ceni
Crni tartuf (Tuber melanosporum) poznat je još iz doba Sumeraca (pre oko 4.000 godina). Ove vredne pečurke je Avicena koristio u medicinske svrhe, a tartufe je 1825. godine prvi put opisao francuski kuvar Anthelme Brillat-Savarin u svom kuvaru.
Ove najcenjenije gljive na svetu se mogu naći do pola metra ispod zemlje, na krečnom tlu, u korenju hrastova.
Crni tartufi rastu u celoj Evropi, ima ih na jugu Italije, u Francuskoj, Španiji, ali i kod nas u Srbiji. Jedna od najpoznatijih regija bogata tartufima je ostrvo Istra u Hrvatskoj.
Ono što crne tartufe čini skupocenom namirnicom nije samo način njihovog pronalaska, već i činjenica da su bogati brojnim hranljivim sastojcima. Sastav crnih tartufa:
- belančenive – 54,5%
- ugljeni hidrati – 36,6%
- masti – 10%.
Glavno korisno svojstvo crnih tartufa prema rečima nutricionista jeste njihov nizak kalorijski sadržaj. Nutritivni sastav tartufa prilično je bogat mineralima i vitaminima. Sadrži kalijum, fosfor, jod, selen, gvožđe, kalcijum, magnezijum, kao i vitamine C i B.
Crni tartuf bogat je vlaknima i biljnim proteinima, ima malo masti i ne sadrži holesterol. Koristi se u različitim dijetama, a pogodan je i za osobe orijentisane na biljnu hranu. O tartufima se takođe govori da sadrže sve esencijalne aminokiseline potrebne za zdravu ishranu ljudi, piše Beobašta.
Kako crni tartufi utiču na naše zdravlje?
- Visok nivo vitamina C
- Imunitet i crni tartufi
- Bogati su proteinima
- Crni tartufi u borbi protiv dijabetesa
- Poboljšava metabolizam
- Regeneracija kože
- Crni tartufi kao lek za impotenciju
Bonus video: