Bamija je izuzetno zdrava biljka koja se uzgaja u Africi, delovima SAD-a, Indiji, Brazilu, no kod nas je često zapostavljena u kulinarstvu.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA
BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete
SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja
CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče
Izgledom podseća na papriku, a može se konzumirati sveža, sušena, konzervisana ili kuvana. Možete je kuvati ili peći.
Ova biljka izuzetno je bogata mineralima poput magnezijuma, kalcijuma i kalija, a sadrži i vlakna te vitamine A, B6, B9, C i K1. Sadrži antioksidanse i proteine. Nema masti, a jedna činija bamije sadrži oko 33 kalorije.
Pomaže protiv dijabetesa
Istraživanja sprovedena na miševima pokazala su da konzumiranje bamije pomaže u snižavanju nivoa šećera u krvi. Naučnici sugerišu da bamija smanjuje apsorbciju šećera u probavnom traktu što dovodi do stabilnijeg nivoa šećera u krvi, kako piše Healthline.
Snižava nivo holesterola
Bamija sadrži gustu želatinastu materiju zvanu sluz, koja se može vezati za holesterol tokom probave, uzrokujući njegovo izlučivanje sa stolicom umesto da se apsorbuje u vašem telu.
Pomaže pri mršavljenju
Neka istraživanja pokazuju da bamija može pomoći i u brzom skidanju kilograma, a može se naći na jelovniku raznih redukcijskih dijeta.
Međunarodno istraživanje sprovedeno 2016. otkrilo je da vlakna u bamiji pospešuju apsorbciju hrane u velikom crevu,a vlakna takođe pomažu u dužem osećaju sitosti.
Bonus video: