Nervoza, malaksalost, ukočen pogled... Znaci da sa vašom štitnom žlezdom nešto nije u redu

Izvor: Slobodanka Ćorić Vesti 22.07.2024 20:02 0

Ceo organizam od nje zavisi, a problem pravi i ako radi ubrzano i ako radi usporeno

Doktor

Shutterstock

Ako ste nervozni, konstantno gubite na kilaži iako imate dobar apetit, srce vam lupa i preskače, kosa vam opada i često vas oblije topao znoj - sve su prilike da imate hipertireozu, ubrzan rad štitaste žlezde kada ona u krv izlučuje više hormona nego što je našem organizmu potrebno.

Ovo je samo deo simptoma koji se javljaju kad štitasta žlezda ubrza rad. Ako vam pritom i oči izgledaju kao da "iskaču" iz očne duplje gotovo je sigurno da je bolest pokucala na vaša vrata.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

img

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

img

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

Ispupčene očne jabučice, ukočen pogled, oznojena koža

- Često nastaju i promene na očima – ispupčene očne jabučice, sjajne oči, ukočen pogled. Takođe, dlanovi su topli a koža oznojena, topla, vlažna, baršunasta. Srčani ritam je ubrzan, mogu se javiti aritmije, a u težim slučajevima srčano popuštanje i embolije – objašnjava prof. dr Vesna Dimitrijević Srećković u svojoj knjizi „Post – put u život“.

Umor, malaksalost, otečenost...

Nasuprot tome, osobu sa hipotireozom tj. usporenim radom štitnjače karakterišu umor, malaksalost, zimogrožljivost, dobijanje na telesnoj težini, otečenost, opstipacija.

- Kod velikog broja osoba sa hipotireozom u početku mogu da izostanu simptomi, a smetnje koje oboleli imaju veoma su nejasne i nekarakteristične ali se vremenom javljaju navedeni klasični simptomi. Pacijenti su usporeni, otečenog lica bez mimike, oteklih očnih kapaka, bledožućkaste, suve, hrapave i hladne kože. Glas im je često promukao, srčana radnja usporena, u težim slučajevima na srcu i plućima javlja se izliv i srce može biti uvećano. Nisu retki ni menstrualni poremećaji kao i sterilitet muškaraca i žena, a mogu se javiti depresije i psihoze – navodi doktorka Dimitrijević Srećković.

Kako se postavlja dijagnoza

Da bi se postavila dijagnoza poremećaja štitaste žlezde, uz opisanu kliničku sliku dovoljno je uraditi hormone štitaste žlezde u krvi i doneti odluku o terapiji.

- Pored hormona može se uraditi i ultrazvučni pregled koji može otkriti čvor štitaste žlezde. U tom slučaju treba uraditi dopunsku dijagnostiku, scintigrafiju štitaste žlezde, čiji nalaz može da pokaže hiperfunkcioni „vruć“ čvor koji je uzrok hipertireoze – ističe doktorka.

Komentari (0)
Loading