Krv se više zgrušava: Evo u koje doba dana je rizik za srčani udar trostruko veći

Izvor: Slobodanka Ćorić Vesti 15.06.2024 07:32 0

Stručnjaci su analizirali podatke o pacijentima koji su doživeli srčani udar u periodu od poslednjih deset godina

srčani udar

Shutterstock

Najviše srčanih udara se beleži u jutarnjim satima, posebno za vreme posljednje, REM, faze sna, kažu naučnici sa Harvarda.

Novo istraživanje koje je sprovela grupa naučnika otkrilo je da je rizik od srčanog udara trostruko veći u određenim delovima dana. Prema rezultatima istraživanja, objavljenim u medicinskom časopisu, najveći rizik za srčani udar javlja se u jutarnjim časovima, između 6 i 10 sati.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

img

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

img

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

Stručnjaci su analizirali podatke o pacijentima koji su doživeli srčani udar u periodu od poslednjih deset godina. Zaključak je da je verovatnoća srčanog udara u ranim jutarnjim satima znatno viša u poređenju sa drugim delovima dana.

"Naša studija je pokazala da je rizik za srčani udar u jutarnjim časovima trostruko veći nego u drugim delovima dana", izjavio je vođa istraživačkog tima, dr Gregor Heal. "Ovo otkriće može pomoći u usmeravanju preventivnih mera i boljoj zaštiti pacijenata koji su pod povećanim rizikom."

Naučnici objašnjavaju da su u jutarnjim satima prisutni faktori koji povećavaju aktivnost autonomnog nervnog sistema. Ovo stanje može dovesti do suženja krvnih sudova i povećane potrošnje kiseonika u organizmu, što može rezultirati smanjenim snabdevanjem srca kiseonikom.

Takođe, u jutarnjim satima povećava se verovatnoća za formiranje krvnih ugrušaka, što dodatno otežava cirkulaciju i može znatno povećati rizik od moždanog udara.

Osim jutarnjih časova, istraživanje je pokazalo da se rizik za srčani udar povećava i tokom kasnih večernjih sati, između 22 i 2 sata, iako je konkretna statistika za ovaj period manje istražena.

Srčani udar, kao ozbiljno medicinsko stanje, zahteva pažnju i brzu reakciju. Simptomi uključuju bol u grudima, otežano disanje, mučninu i znojenje. Stručnjaci savetuju da osobe koje su pod povećanim rizikom redovno prate svoje zdravlje, posebno u periodima visokog rizika poput ranog jutra, i da se pridržavaju saveta lekara o prevenciji srčanih oboljenja.

Uprkos ovim otkrićima, istraživači su istakli da je potrebno dalje istraživanje kako bi se potvrdili uzroci ovog fenomena i razvile efikasnije strategije za smanjenje rizika od srčanih udara tokom vulnerabilnih perioda dana.

 

Komentari (0)