Rak mokraćne bešike godišnje odnese i 1.000 života. O tome se ne govori se dovoljno često, ili skoro uopšte, iako godišnje u Srbiji tu dijagnozu dobije više od 2.300 ljudi, prenosi "RTS".
Karcinom mokraćne bešike u Srbiji je peti po učestalosti i osmi po smrtnosti, zbog čega je maj mesec posvećen borbi protiv tzv. "siročeta onkologije", kako ga naziva direktor Klinike za urologiju UKCS, prof. dr Zoran Džamić.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni
- Nažalost, u poslednjih 20 godina u eri velikog napretka na polju lečenja mnogih oblika karcinoma, nije se mnogo napredovalo u lečenju raka mokraćne bešike. Zbog toga je strašno važna prevencija. Pojava krvi u urinu je glavni alarmatni simptom koji treba da dovede pacijenta kod lekara - objašnjava Džamić za RTS.
Faktori rizika su pušenje, gojaznost, rad u različitim industrijama. Genetska komponenta nije toliko izražena kao kod drugih oblika karcinoma. Treba napomenuti i da muškarci mnogo češće oboljevaju - skoro duplo više. Rana dijagnostika i ultrazvuk mogu mnogo da pomognu u postavljanju dijagnoze.
- Kada govorimo o lečenju, hirurgija je zlatni standard. Međutim, sve više pacijenata dolazi u fazi kada hirurgija više nije dovoljna, a tada na scenu stupaju hemoterapija, bio, loška terapija i imunoterapija koja pokazuje značajne rezultate - ističe Džamić.
