NajŽena.rs je 30.11.2023. godine objavljen tekst o narodu Hunza, u kojem se tvrdilo da su to ljudi koji su potpuno zdravi i to tokom celog veoma dugog života, te da život od 120 godina duguju karakterističnoj ishrani, odnosno jednoj namirnici - kajsijama - koje su, kako se pogrešno tvrdilo u tekstu "razlog zašto oni ne pate od tumora".
Tvrdilo se i da "žene Hunza naroda rađaju i sa 65 godina".
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni
Ovo nije tačno, kao ni da narod Hunza "nikad nije čuo za rak, ni za druge bolesti", kako se tvrdilo u tekstu. Tekst je izmenjen na osnovu analize portala Raskrinkavanje.ba, u kojoj se objašnjava prava istina o ovoj temi.
Tamo je objašnjeno da narod Hunza nije imun na bolesti, niti je "najzdraviji na svetu", te da je naučna ekspedicija otkrila da je narod Hunza pothranjen, i da pati od raznih bolesti, uključujući i rak.
Takođe, i prvobitnom članku je bila objavljena i tvrdnja da semenke kajsije "sadrže vitamin B-17", i da je ovaj "vitamin" poznat u borbi "protiv raka".
Analiza portala Raskrinkavanje.rs pokazala je ranije da "vitamin b17" ne postoji, te da je zapravo reč o hemijskom jedinjenju amigdalin koje se može pronaći u semenkama kajsije, jabuke, šljive i drugog voća, ali ni amigdalin, niti njegov derivat laetril, nisu lek protiv raka, dok njihova prekomerna konzumacija može dovesti do brojnih kontraefekata, pa čak i do trovanja.
Naslov u ovom tekstu, kao i netačni navodi, ispravljeni su posle sagledavanja analize portala Raskrinkavanje.ba.
Takođe, pokazano je da tvrdnje da "semenke kajsije ubijaju kancergene ćelije" nemaju potporu u nauci, odnosno da je reč o dezinformaciji.
Bonus video: