Penjanje uz stepenice je jedan od načina, prema studiji u kojoj je učestvovalo više od 450.000 odraslih osoba, a objavljena je u časopisu „Atherosclerosis“. Kako se ispostavilo, osoba koja popne uz 50 stepenika dnevno smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti za 20%. To ne mora da se uradi odjednom. Iste prednosti su primećene kada je penjanje stepenicama podeljeno iz više puta tokom dana.
Čak i ako sedite ceo dan u kancelariji, možete da idete u toalet na drugom spratu. Brzo ćete postići svoj cilj, kaže lekar Darijen Saton za „ABC Njuz“. Dodao je da osim što pomaže u smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti, penjanje uz stepenice takođe može pomoći da se smanji rizik od dijabetesa, kao i da se poveća mišićna snaga.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA
CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče
SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja
BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete
Druga studija, objavljena u časopisu „British Journal of Sports Medicine“, potvrdila je da više kratkih fizičkih aktivnosti mogu značiti telu. Samo 20 do 25 minuta intenzivnog kretanja dnevno, poput brzog hodanja, trčanja i vožnje bicikla, može pomoći osobi da živi duže.
S druge strane, ljudi koji veći deo dana provode ležeći ili sedeći, odnosno imaju manje od 20 minuta aktivnosti, imali su povećan rizik od smrti za čak 40 odsto, pokazalo je istraživanje.
„To je samo primer kako je kretanje zaista ključ dugovečnosti, a potrebno je samo nekoliko minuta dnevno da biste dobili tu korist“, dodao je doktor Saton.
Svetska zdravstvena organizacija preporučuje 150 minuta fizičke aktivnosti umerenog intenziteta nedeljno za odrasle, što je ekvivalentno 30 minuta dnevno, pet dana u nedelji.