Naglo zahlađenje može biti opasno: Dr Vukićević otkriva kako prepoznati simptome moždanog udara i brzo reagovati

Slobodanka Ćorić Vesti 09.01.2025 11:30 0

Kada naglo zahladi, telo reaguje sužavanjem krvnih sudova, što može dovesti do skoka krvnog pritiska, koji je jedan od najznačajnijih faktora rizika

Naglo zahlađenje može biti opasno: Dr Vukićević otkriva kako prepoznati simptome moždanog udara i brzo reagovati

Tanjug/Vladimir Pori

Posle prolećnog vremena u januaru, danas temperatura iznosi 19 stepeni, ali se sutra očekuje naglo zahlađenje, sa padom temperature za 10-15 stepeni, a najavljen je i sneg. Ove promene mogu imati značajan uticaj na zdravlje, posebno kada je u pitanju moždani udar, koji postaje sve češći među mladima.

Starosna granica pacijenata sa moždanim udarom spustila se, a stručnjaci upozoravaju da je najvažnija pravovremena reakcija i javljanje lekaru, kako bi se pružila odgovarajuća stručna pomoć. 

Stručnjaci ovu mladu populaciju sa moždanim udarom dele u dve grupe. Prva grupa uključuje mlade sa bolestima koje su ranije bile karakteristične za stariju populaciju, kao što su hipertenzija i šećerna bolest, koje često nisu lečene ili nisu prepoznate na vreme. Ove bolesti predstavljaju faktore rizika koji mogu izazvati moždani udar. Druga grupa su mladi sa retkim uzrocima moždanog udara, čiji broj ostaje stabilan, dok se broj pacijenata iz prve grupe znatno povećao.

Uticaj vremenskih promena na zdravlje je uvek kontroverzan, ali dr Marjana Vukićević, direktorka specijalne bolnice "Sveti Sava", objašnjava da naglo zahlađenje može povećati broj pacijenata sa moždanim udarom. "Kada naglo zahladi, telo reaguje sužavanjem krvnih sudova, što može dovesti do skoka krvnog pritiska, koji je jedan od najznačajnijih faktora rizika", kaže dr Vukićević.

Trenutno se u bolnici nalaze i kovid pacijenti, čiji je uticaj na zdravlje dodatni faktor rizika. U protekloj godini, bolnica "Sveti Sava" zbrinula je više od 5.000 pacijenata, a prosečna starost pacijenata bila je 73 godine, s tim da je 40 odsto slučajeva bilo teških moždanih udara.

Prepoznavanje simptoma moždanog udara na vreme može spasiti živote, naglašava dr Vukićević. Simptomi koje treba obratiti pažnju uključuju trnjenje dela tela, izmenjeni govor, slabost ruke ili noge, kao i nestabilan hod. Ako primetite ove simptome, odmah se obratite lekaru.

Preporuka stručnjaka za prevenciju je kontrolisanje visokog krvnog pritiska, kao i lečenje bolesti srca koje mogu izazvati aritmije i negativno uticati na funkcije mozga.

Komentari (0)
Loading