Ovo je najgora riba za zdravlje: Povećava rizik od srčanih bolesti i lošeg holesterola, a Srbi je često jedu

Slobodanka Ćorić Vesti 09.01.2025 08:05 0

Da li je riba koju jedemo zaista zdrava?

riba

Shutterstock

Riba je poznata kao namirnica bogata omega-3 masnim kiselinama, vitaminima D, E, A i B grupom, kao i važnim mineralima. Takođe, predstavlja odličan izvor proteina. Međutim, nije svaka riba podjednako korisna za zdravlje, a neke vrste treba izbegavati.

Koje vrste ribe su preporučljive?

Stručnjaci preporučuju da u ishranu uključite sledeće vrste ribe: skuša, haringa, polak, bakalar, losos, smuđ, sardine i tunjevina. Riba ulovljena u Atlantskom ili Tihom okeanu je bolji izbor jer sadrži manje žive. Ipak, prema istraživanjima, odrasla osoba bi morala da pojede desetak konzervi tunjevine kako bi unela toksične količine ovog elementa.

Za trudnice i žene koje planiraju trudnoću savetuje se konzumacija mršavih i nepredatorskih riba iz pomenutih okeana, dok se deci takođe preporučuje unos ove vrste ribe.

Koje vrste ribe treba izbegavati?

Pangasius

Pangasius je slatkovodna riba iz Vijetnama koja je vrlo popularna u Srbiji. Nažalost, uzgaja se u lošim uslovima, a ribama se daju hormonske injekcije kako bi se podstaklo razmnožavanje. Pored toga, hrane se mešavinom ribljeg brašna, soje i kasave, što može dovesti do unosa sumnjivih sastojaka u ljudski organizam. Pangasius gotovo da ne sadrži omega-3 masne kiseline.

Tilapija

Tilapija je još jedna azijska slatkovodna riba koja se često uzgaja u zagađenim rezervoarima. Ova riba sadrži velike količine arahidonske kiseline iz omega-6 grupe, čiji prekomeran unos može izazvati upale, srčana oboljenja i starenje ćelija.

Nilski smuđ

Iako nilski smuđ ima nemasno meso bogato proteinima i vitaminom A, on sadrži vrlo malo omega-3 masnih kiselina. Takođe, prisustvo palmitinske kiseline u njegovom mesu može doprineti povećanju nivoa lošeg holesterola (LDL).

Butterfish (leptir riba)

Butterfish sadrži teško probavljivu oleinsku kiselinu, što može izazvati probavne probleme poput dijareje, mučnine i povraćanja. Zbog toga je preporučljivo ograničiti unos ove ribe.

Škampi

Škampi su popularni u mnogim kuhinjama, ali uslovi njihovog masovnog uzgoja često su diskutabilni. Pored toga, ako se ne očiste pravilno, mogu se konzumirati zajedno sa nečistoćama iz njihovih creva. Iako su bogati proteinima, škampi takođe mogu doprineti povećanju lošeg holesterola.

Iako riba ima mnoge zdravstvene benefite, važno je pažljivo birati vrste koje konzumirate. Prednost dajte ribama iz Atlantskog i Tihog okeana koje su bogate omega-3 masnim kiselinama, a izbegavajte vrste poput pangasiusa, tilapije, nilskog smuđa, butterfisha i škampa zbog sumnjivih uslova uzgoja i potencijalnog negativnog uticaja na zdravlje.

Komentari (0)
Loading