Lekari su više od 20 godina govorili Fioni Vilijams (46) da ima problema sa plodnošću nakon što je doživela niz pobačaja. Te 2021. godine, neposredno nakon što su se Fiona i njen muž venčali, paru je rečeno da su Fionini pobačaji uzrokovani policističnim jajnicima, piše The Sun.
- Bili smo potpuno uništeni, ali smo se pomirili sa činjenicom da nikada nećemo moći da imamo svoju bebu - rekla je Fiona.
Sindrom policističnih jajnika je uobičajeno hormonsko stanje koje utiče na rad ženskih jajnika. Oni sa ovim stanjem mogu iskusiti niz simptoma uključujući neredovne menstruacije, prekomerni rast kose i poteškoće u trudnoći. U Fioninom slučaju, lekari su paru rekli da nikada neće moći da imaju decu.
Ali 2022. godine, nakon što je šokirala doktore rođenjem troje sopstvene dece, stalnoj mami iz Vishava u Škotskoj dijagnostikovan je rak endometrijuma i podvrgnuta je hemoterapiji, zbog čega je od tada bila praćena.
- Dobila sam nekoliko poruka od anonimnih ljudi da izgledam naduto i neprivlačno, ali ionako ne pokušavam nikoga da impresioniram, tako da me nije briga - objasnila je Fiona.
Rak endometrijuma, inače poznat kao rak materice, jedan je od najčešćih tipova raka koji pogađa žene u Britaniji.
Nakon što je dobila decu, Rajan (17), Tomasa (9) i Dejvida (7), Fiona je i dalje patila od nenormalno jakih, bolnih menstruacija i bolova u leđima. Nakon posete lekaru, rečeno joj je da ima fibroide - nekancerozne izrasline u materici.
Fibroidi su veoma česti, a oko dve od tri žene razviju bar jedan fibroid u nekom trenutku svog života. Mnoge žene nisu svesne da imaju miome jer nemaju nikakve simptome. Obično im nije potreban tretman i često se sami smanjuju. Međutim, kod nekih žena mogu izazvati bol u donjem delu leđa i stomaku, kao i veoma obilne menstruacije.
U Srbiji, nažalost, godišnje umre između 300 do 900 žena od raka grlića materice. Incidencija obolevanja je između 12 na 100 000 i čak 35 na 100 000 žena. Prosečna starost u kojoj se otkriva invazivni karcinom grlića materice je između 48. i 52. godine, a karcinom in situ (na nivou ćelije) u 35. godini.
Kako biste smanjili rizik od razvoja raka grlića materice:
Odlazite na redovne ginekološke preglede koji podrazumevaju PAPA test i kolposkopiju
Nemojte pušiti
Razmislite o vakcinaciji protiv HPV-a