Kako je ranije rečeno, na osnovu preporuke Nacionalnog koordinacionog tima za imunizaciju, vakcine će moći da dobiju svi građani, ali bi prioritet trebalo da budu oni koji su nakon prve dve doze imali slabiji imunski odgovor.
Profesor i imunolog Dušan Popadić rekao je za domaće medije da bi treća doza trebalo da bude "buster“ da se pojača imuni odgovor. To tako ide kod ogromne većine ljudi, kod 95 ili 98 odsto. Nema tu nikakve mudrosti i nema prostora ni za kakvu grešku – kaže profesor Popadić za Rts.
Podseća da revakcinacija nije ni nova ni neobilčna praksa. Tako, na primer, vakcina protiv tetanusa ide u tri ili čak četiri doze“, posle povrede, nakon mesec dana, posle šest meseci i eventualno još jedna posle godinu dana.
Kad je vreme za treću dozu?
Popadić smatra da je šest meseci vremenski period u kome bi treća doza mogla da se daje nakon završenog postupka imunizacije, tj. nakon druge doze...
- To je nešto što je normalno, očekivano i prihvaćeno za druge vakcine, koje se daju u više doza. I to bi moglo da važi za sve koji su vakcinisani protiv kovida, bez obzira koju vakcinu su primili - objašnjava.
Kombinovanje vakcina preporučljivo
Imunolog Popadić kaže da ne postoji problem sa mešanjem vakcina i da je imunuzacija vakcinama različitih prizvođača barem jednako dobra koliko i imunizacija istom, sa čim je epidemiolog Radovanović saglasan. Popadić smatra da će izbor vakcine, kada je u pitanju treća doza, teći na isti način kao i za prve dve – tako što će građani sami da biraju.
I konsultatnt za vakcinaciju Dragoslav Popadić smatra da bi treća doza trebalon da bude samo pojačanje i da oni koji koji su imali imuni odgovor ne moraju da žure sa njom.
- Treća doza se ne uvodi zato što vakcine koje smo do sada primili nisu efikasne, niti treća doza označava početak nove, sezonske vakcinacije protiv kovida. Od početka se govorilo da vakcine jesu efikasne, ali da postoje određeni ljudi kod kojih se razvija slabiji imuni odgovor. Od januara do danas njihov broj se značajno povećao, zbog čega je važno da oni, kada očekujemo novi talas i novi soj virusa, budu dodatno zaštićeni – kaže dr Dragoslav Popović, konsultant Unicefa za imunizaciju.
Na pitanje da li bi oni koji su primili „Fajzerovu“ vakcinu, sada, na primer, mogli da dobiju kinesku, ili obrnuto, doktor kaže da od toga ne bi bilo nikakve štete.
- Naučne studije pokazuju da je efikasnost „Fajzerove“ vakcine veća, pa zbog toga takve kombinacije trenutno nisu neophodne. Bez obzira na treću dozu, prioritet treba da budu prva i druga doza za one koji se još nisu vakcinisali – zaključuje imunolog.